Ισπανία Κ21 – Βέλγιο Κ21

Ο θανατός σου η ζωή μου απόψε στο στάδιο MAPEI, με τις δύο ομάδες να καίγονται για την νίκη
spainu belgiumu

Με βαριά ήττα ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στον όμιλο η Ισπανία, η οποία ηττήθηκε στην πρεμιέρα με 3-1 από την οικοδέσποινα Ιταλία. Οι Ισπανοί μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και προηγήθηκαν μόλις στο 9ο λεπτό, ωστόσο οι Ιταλοί παίκτες δεν κάθισαν με σταυρωμένα χέρια. Στο 36 ήρθε η ισοφάριση και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια ισόπαλες. Στην επανάληψη  και συγκεκριμένα στο 64’ η Ιταλία πήρε το προβάδισμα με 2-1, ενώ με πέναλτι στο 82’ γράφτηκε το τελικό 3-1. Οι Ισπανοί μπήκαν δυνατά, είχαν την κατοχή στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, όμως όπως δείχνει και το τελικό σκορ δεν ήταν ουσιαστικοί στο παιχνίδι τους. Απόψε κόντρα στο Βέλγιο θα κυνηγήσουν την πρώτη τους νίκη στον όμιλο που θα τους κρατήσει ζωντανούς στο κυνήγι της πρόκρισης.

Ήττα και για τους Βέλγους στην πρεμιέρα, οι οποίοι ηττήθηκαν από τους Πολωνούς, στο ίδιο γήπεδο που αγωνίζονται απόψε, με 3-2. Κι εδώ προηγήθηκαν οι ηττημένοι, με τους Βέλγους να κάνουν το 0-1 στο 16’, όμως οι Πολωνοί πέτυχαν 3 τέρματα (26’, 52’, 79’) πριν ισοφαρίσουν στο τελικό 3-2 οι Βέλγοι στο 86’. Οι Βέλγοι ίσως άξιζαν κάτι παραπάνω από το συγκεκριμένο παιχνίδι, καθώς έκαναν πολλά σουτ αν και τα περισσότερα ήταν άστοχα, ωστόσο κυνήγησαν το γκολ μέχρι τέλους. Ωστόσο οι Πολωνοί αποδείχθηκαν πολύ αποτελεσματικοί, αφού με 5 σουτ πέτυχαν 3 τέρματα και πήραν σπουδαία νίκη στην πρεμιέρα της διοργάνωσης. Οι Βέλγοι απόψε έχουν και την παράδοση με το μέρος τους, καθώς στις 4 προηγούμενες συναντήσεις με τους Ισπανούς μετράνε 2 νίκες και 2 ισοπαλίες, με 3 από αυτά τα παιχνίδια να έχουν γκολ εκατέρωθεν.