Βολιβία – Περού

Την πρώτη τους νίκη επιδιώκουν Βολιβία και Περού στον 1ο όμιλο του Copa America.
bolivia peru

Όσο και να το πάλεψε κόντρα στη Βραζιλία, η Βολιβία απλά δεν μπορούσε να σταθεί σοβαρό εμπόδιο απέναντι στη διοργανώτρια, που ήθελε να αρχίσει με νίκη τις υποχρεώσεις της. Εύλογα επέλεξε να παίξει αμυντικά, μήπως και καταφέρει να κρατήσει το μηδέν, με το πλάνο της να επιβραβεύεται στο πρώτο ημίχρονο, που το έκλεισε στο 0-0. Αλλά, με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, τα έχασε όλα, αφού από το 50’ μέχρι και το 53’ δέχθηκε δύο γκολ από τον Κουτίνιο και μπορούσε να διεκδικήσει τίποτα. Μάλιστα, στη συνέχεια δέχθηκε και τρίτο γκολ, για το τελικό 3-0. Δεν τα βάφει και… μαύρα, διότι η ήττα της ήταν εντός προγράμματος. Το θέμα από εδώ και πέρα για την ίδια είναι να δείξει και κάτι δημιουργικά, κάτι που δεν κατάφερε κόντρα στη Βραζιλία.

Ήταν σαν να έπαιζε μόνο του το Περού κόντρα στη Βενεζουέλα, αλλά η έλλειψη συγκέντρωσης στην τελική προσπάθεια το κράτησε στο 0-0. Δεν είναι υπερβολή να πει κανείς ότι το Περού παρουσίασε τις ίδιες κακές συνήθειες του Παγκοσμίου Κυπέλλου, που και τότε ειδικά στο ματς με τη Δανία είχε χάσει πάρα πολλές ευκαιρίες, χωρίς τελικά να καταφέρει να φτάσει στο γκολ. Ικανοποιημένος ο προπονητής Γκαρέκα από τον τρόπο που έπαιξε η ομάδα του, αλλά όχι και από το αποτέλεσμα. Αναμένεται στη βασική ενδεκάδα ο Αντρέ Καρίγιο, που περιορίστηκε σε ρόλο αναπληρωματικού στην πρεμιέρα.