Σάρπσμποργκ – Οντ Γκρένλαντ

Με την πλάτη στον τοίχο η Σάρπσμποργκ κόντρα στην ασταμάτητη Οντ
sarpsborg odd

Τέταρτη σερί ήττα για τους γηπεδούχους την περασμένη αγωνιστική, αφού ηττήθηκαν και από την Ράνχαϊμ και πλέον βρίσκονται στη ζώνη του υποβιβασμού, ισοβαθμώντας με Στάμπαεκ και Τόμσο. Ξεκίνησαν κλειστά κόντρα στη Ράνχαϊμ, προσπαθώντας να περιορίσουν τους χώρους τους και σε κάποιες φάσεις το κατάφεραν, όμως ήρθε το γκολ λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου και τους έκοψε τα πόδια. Δέχτηκαν δεύτερο γκολ με την έναρξη της επανάληψης και παρά το γεγονός ότι κατάφεραν να μειώσουν σχετικά νωρίς, δεν έγιναν ποτέ ουσιαστικά απειλητικοί και μοιραία ήρθε και το 3ο γκολ. Πλέον μετράνε 6 σερί παιχνίδια χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα και τα πράγματα δυσκολεύουν ιδιαίτερα. Θα πρέπει να βγάλουν αντίδραση κάποια στιγμή.

Εντελώς αντίθετη η πορεία της Οντ, η οποία συνεχίζει ακάθεκτη και έχει 4 σερί νίκες και μόλις 1 ήττα στις 9 τελευταίες αγωνιστικές του πρωταθλήματος. Την περασμένη αγωνιστική πέρασε και από την έδρα της Λίλστρομ με το εμφατικό 0-3. Ένα γκολ μόλις στο 2ο λεπτό τους έβαλε στη θέση του οδηγού κι από εκεί και πέρα έλεγξαν εντελώς το παιχνίδι, αναχαιτίζοντας τις επιθέσεις της Λίλστρομ. Ήρθε ακόμα ένα γρήγορο γκολ στο 2ο ημίχρονο, ενώ το τελικό 0-3 διαμορφώθηκε στο 65 με αυτογκόλ. Η Οντ ισοβαθμεί στην κορυφή μαζί με την, ενώ έχει δύο παιχνίδια λιγότερα και με νίκη απόψε μπορεί να την προσπεράσει και να βρεθεί μόνη πρώτη.