Καβασάκι – Σαπόρο

Φορμαρισμένη η Καβασάκι και με σύμμαχο την παράδοση

Σε πολύ καλή αγωνιστική κατάσταση δείχνουν οι γηπεδούχοι, οι οποίοι συνεχίζουν ακάθεκτοι και βρίσκονται στη 2η θέση της βαθμολογίας, στο -6 από την πρωτοπόρο Τόκιο. Τα πάνε πολύ καλά φέτος κι έχουν κάνει μόλις μία ήττα στο πρωτάθλημα, έχουν όμως μία έφεση στις ισοπαλίες κυρίως στην έδρα τους. Ισόπαλοι ήρθαν και την περασμένη αγωνιστική κόντρα στην Ουράβα με 1-1. Προηγήθηκαν στο 54ο λεπτό της αναμέτρησης, όμως στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων δέχτηκαν το γκολ της ισοφάρισης από τους φιλοξενούμενους. Από τις 18 ομάδες του πρωταθλήματος, η Καβασάκι είναι η μοναδική που παρέμεινε αήττητη στις 5 τελευταίες αγωνιστικές του.

Η Σαπόρο από την άλλη πήρε σπουδαία νίκη κόντρα στη Χιροσίμα κι έτσι έδωσε τέλος στο αρνητικό σερί αγώνων χωρίς νίκη. Έδειξε χαρακτήρα η Σαπόρο και παρά την αποβολή του Λούκας Φερνάντεζ κατάφερε να παραμείνει ψύχραιμη και να πάρει την πολύτιμη νίκη και μαζί το τρίποντο που την έφερε στους 23 βαθμούς. Πλέον βρίσκεται μόλις 4 βαθμούς μακριά από τη 2η θέση και τη Καβασάκι και ανάλογα το αποτέλεσμα του αγώνα μπορεί να πλησιάσει ακόμα περισσότερο.