Φενέρμπαχτσε – Αναντόλου Εφές

Τρίτο ματς της σειράς ανάμεσα στη Φενέρμπαχτσε και την Αναντόλου Εφές.

Μετά το break που πέτυχε στο πρώτο ματς κόντρα στην Εφές και μάλιστα με επιβλητικό τρόπο (56-73), η Φενέρ ήταν πολύ πιο χαλαρή και άνετη στο δεύτερο ματς και αυτό στο πρώτο ημίχρονο της βγήκε σε καλό, αφού προηγήθηκε 40-52, δείχνοντας έτοιμη για το 2-0 και παράσταση τίτλου. Ωστόσο, η ανάγκη της Εφές να ισοφαρίσει υπερίσχυσε, καθώς γύρισε το ματς, οδήγησε το ματς στην παράταση (86-86) και η Φενέρ τελικά υπέστη την ήττα με 101-93. Παρ’ όλα αυτά, ακόμα και σε αυτό το ματς που έχασε, παρουσιάστηκε σε καλύτερο μομέντουμ, παρά το γεγονός ότι οι απουσίες παραμένουν (Βέσελι, Ντατόμε, Γκριν). Πρώτος σκόρερ ο Μέλι με 22 πόντους και ακολούθησαν οι Γκούντουριτς (18π.), Ντίξον (17π.), Κάλινιτς (13π.) και Σλούκας (11π.). Θέμα προέκυψε με τον Έλληνα γκαρντ, αφού μετά το ματς ενημερώθηκε ότι έχασε τον πατέρα του, αλλά δεν τίθεται θέμα μη συμμετοχής του.

Έμεινε ζωντανή η Αναντόλου Εφές έστω και με τα χίλια ζόρια. Δεν έχει την ίδια δίψα, δεν έχει την ίδια σπίθα, δεν έχει την ίδια ταχύτητα όπως στο Final Four και δείχνει να χάνει τα στοιχεία εκείνα που την κάνουν να υπερισχύει της Φενέρ. Πόσω μάλλον μίας Φενέρ στερείται των υπηρεσιών του κορυφαίου σέντερ στην Ευρώπη (Βέσελι) και του βασικού της τριαριού (Ντατόμε)… Σε κάθε περίπτωση, μετά την ήττα στο πρώτο παιχνίδι με κάτω τα χέρια, βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο και στο -12 στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου του δεύτερου παιχνιδιού, φτάνοντας κοντά στο εις βάρος της 2-0. Αντέδρασε στο δεύτερο ημίχρονο και τελικά στην παράταση πήρε τη νίκη με 101-93. Κορυφαίος για την ομάδα του Αταμάν ο Μίσιτς (30π.) και ακολούθησαν οι Λάρκιν (19π.), Ντάνστον (15π. σε 40 λεπτά), Μπομπουά (13π.) και Μότουμ (13π.).