Βέλγιο – Σκωτία

Σε ρυθμό προπόνησης συνεχίζει την πορεία του το Βέλγιο για την εξασφάλιση της 1ης θέσης.
belgium scotland

Μάλλον το Βέλγιο δεν είχε ιδιαίτερη όρεξη και οι παίκτες της ετοιμάζονται για διακοπές, οπότε κόντρα στο Καζακστάν έπαιξαν όσο έπρεπε για να πάρουν τη νίκη. Επικράτησαν μόλις με 3-0, που για τα δικά τους δεδομένα είναι ένα σχετικά μικρό σκορ και έτσι έφτασαν στο 3/3. Μόλις στο 15’ είχε πετύχει δύο γκολ και με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου διαμόρφωσε και το 3-0. Πράγματι, διαθέτει μία παρέλαση αστέρων και λόγω της εποχής είναι επικίνδυνο να φορτσάρουν, αφού μπροστά υπάρχει ένα ολόκληρο καλοκαίρι με μεταγραφές και είναι δύσκολη απόφαση τα ρίσκα χωρίς ιδιαίτερο λόγο. Όλα τα φώτα πάνω στον Αζάρ, που ολοκλήρωσε τη μεταγραφή του στη Ρεάλ Μαδρίτης.

Πολύ δύσκολη νίκη για τη Σκωτία κόντρα στην Κύπρο και μάλιστα εντός έδρας, που θα περίμενε κανείς τα πράγματα να είναι πιο απλά για την ίδια. Ντεμπούτο στον πάγκο για τον Στιβ Κλαρκ, με το πρώτο ημίχρονο να περνά στην ιστορία, χωρίς κάτι το σημαντικό, αλλά στο 61’ ο Ρόμπερτσον κατάφερε να ανοίξει με πολύ όμορφο τρόπο το σκορ. Στο 87’ δέχθηκε την ισοφάριση, αλλά άμεσα και συγκεκριμένα στο 89’ βρήκε το γκολ της νίκης με γκολ του επιθετικού, Μπερκ. Δεύτερη νίκη σε τρία ματς, με την ήττα της να είναι αυτή εκτός έδρας από το Καζακστάν με 3-0.