Ρωσία – Κύπρος

Δύσκολη αποστολή για την Κύπρο, που θα παλέψει για μία καλή εμφάνιση
russia cyprus

Έχουν ανέβει ψυχολογικά οι Ρώσοι και γι’ αυτό ευθύνονται οι δύο μεγάλες σε έκταση νίκες που πήραν κόντρα σε Καζακστάν (0-4) και Σαν Μαρίνο (9-0). Η ομάδα του Τσερτσέσοφ ήταν ασταμάτητη κόντρα στο ανήμπορο Σαν Μαρίνο, σκόραρε 4 τέρματα στο πρώτο ημίχρονο και άλλα 5 στην επανάληψη για να διαμορφωθεί το τελικό 9-0. Ξεχώρισε ο φορ Ντζιούμπα, ο οποίος πέτυχε 4 τέρματα. Απόψε παίζουν ξανά μπροστά στο κοινό τους οι Ρώσοι και σίγουρα θα θέλουν να κλείσουν με ιδανικό τρόπο τις αγωνιστικές τους υποχρεώσεις παίρνοντας ακόμα ένα τρίποντο κόντρα στην Κύπρο.

Οι Κύπριοι πάλεψαν κόντρα στην Σκωτία, παίζοντας καλό ποδόσφαιρο κι έφτασαν μία ανάσα από τον βαθμό της ισοπαλίας, όμως οι Σκωτσέζοι είχαν άλλοι άποψη και λίγο πριν συμπληρωθεί το 90λεπτο πήραν εκ νέου το προβάδισμα με 2-1, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ. Έβγαλαν ψυχή οι Κύπριοι παίκτες και παρά το γεγονός ότι αγωνίζονταν εκτός έδρας, το πάλεψαν κι έφτασαν μόλις μια ανάσα από ένα θετικό αποτέλεσμα. Πήραν σημαντική ψυχολογία οι παίκτες του Σίμον, ο οποίος δήλωσε ξεκάθαρα πως ο στόχος της ομάδας είναι η κατάκτηση της 3ης θέσης στον όμιλο.