Νορβηγία – Ρουμανία

Με απουσίες στον άσο η Νορβηγία, αποφαρισμένη η Ρουμανία
norway romania

Με ήττα ξεκίνησαν οι Νορβηγοί κόντρα στους Ισπανούς. Αν και πάλεψαν το παιχνίδι και ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστικοί, τελικά δεν κατάφεραν να πάρουν κάτι θετικό από την αναμέτρηση και ηττήθηκαν με 2-1 στη Βαλένθια από τους Ισπανούς. Στη συνέχεια υποδέχτηκε στο Όσλο τους Σουηδούς, σε μία αναμέτρηση όπου αυτοκτόνησε. Βρισκόταν προηγούμενη με 2-0 μέχρι το 60ό λεπτό της αναμέτρησης, με τους Σουηδούς όμως να καταφέρνουν να ανατρέψουν πλήρως το σκορ στο 91’. Τελικά ήρθε το γκολ του Καμαρά στο 7 λεπτό των καθυστερήσεων για να λυτρώσει τους Νορβηγούς και να τους χαρίσει τον βαθμό της ισοπαλίας. Αγωνιστικά τώρα υπάρχει σοβαρό θέμα στη θέση του τερματοφύλακα αφού οι Γιάρσταϊν, Νίλαν και Μπράτβαϊτ δεν είναι διαθέσιμοι.

Οι Ρουμάνοι ξεκίνησαν με το αριστερό στα προκριματικά, αφού ηττήθηκαν στην πρεμιέρα από την ανώτερη Σουηδία με 2-1. Στη συνέχεια βέβαια έκανε το καθήκον της κόντρα στα αδύναμα Νησιά Φερόε και πήρε σημαντική νίκη με 4-1, η οποία της έδωσε βέβαια και ψυχολογία ενόψει της συνέχειας. Οι Ρουμάνοι θέλουν πάση θυσία την νίκη τόσο απόψε, όσο και στο επερχόμενο παιχνίδι με τη Μάλτα, γεγονός που τόνισε και στη συνέντευξη τύπου ο τεχνικός των Ρουμάνων, Κοσμίν Κόντρα. Δεν τους νοιάζει το ποδόσφαιρο και το θέαμα, θέλουν πάση θυσία νίκες και 6 βαθμούς για να παραμείνουν ζωντανοί στο κυνήγι της πρόκρισης.