Βόρεια Μακεδονία – Πολωνία

Φορτσάρουν για το 3Χ3 οι Πολωνοί απόψε στα Σκόπια
North Macedonia Poland

Ενθαρρυντικό ξεκίνημα πραγματοποίησε η Βόρεια Μακεδονία στα προκριματικά, επικρατώντας στην πρεμιέρα της Λετονίας με το εμφατικό 3-1. Η συνέχεια ωστόσο δεν ήταν ανάλογη αφού άφησαν βαθμούς κόντρα στους Σλοβένους που αποδείχτηκαν πιο ανταγωνιστικοί απ’ ότι θα περίμεναν οι παίκτες του Ανγκελόφσκι. Βρέθηκαν πίσω στο σκορ από το πρώτο ημίχρονο του αγώνα, όμως ένα γκολ νωρίς στην επανάληψη τους εξασφάλισε τελικά τον πολύτιμο βαθμό της ισοπαλίας. Απόψε έχουν δύσκολο έργο κόντρα στην ανανεωμένη Πολωνία και θα κάνουν ό,τι περνάει από το χέρι τους για να φύγουν με κάτι θετικό από το γήπεδο. Ο κόουτς Ανγκελόφσκι σε δηλώσεις του υποστήριξε πως η ομάδα του θα παλέψει μέσα στο γήπεδο για το θετικό αποτέλεσμα κόντρα σε έναν πολύ ποιοτικό αντίπαλο.

Η Πολωνία μετά τις κάκιστες εμφανίσεις της στο Nations League δείχνει να κάνει ένα restart στην προκριματική φάση του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος. Με 2 νίκες στις 2 πρώτες αγωνιστικές, οι Πολωνοί έχουν καταλάβει την κορυφή του ομίλου και βρίσκονται στο +2 από τους διώκτες τους, ενώ με νίκη απόψε θα έχουν μεγάλη ευκαιρία να αυξήσουν ακόμα περισσότερο τη διαφορά τους. Το έργο τους μόνο εύκολο δεν μπορεί να χαρακτηριστεί στα Σκόπια, αφού η Βόρεια Μακεδονία αποδεικνύεται σκληρό καρύδι στην έδρα της και δύσκολα χάνει βαθμούς. Παρ’ όλα αυτά οι φιλοξενούμενοι έχουν τόσο την εμπειρία όσο και την ποιότητα για να πάρουν το διπλό απόψε.