Αλμπαθέτε – Μάλαγα

Σούπερ ντέρμπι για την 41η αγωνιστική ανάμεσα στην Αλμπαθέτε και τη Μάλαγα.
malaga albacete

Μετά την κάκιστη εντός έδρας ήττα από τη Γρανάδα με 1-0, η Αλμπαθέτε δήλωσε «ζωντανή» και παρά το γεγονός ότι είχε δύσκολη εκτός έδρας δοκιμασία κόντρα στη Σπόρτινγκ Χιχόν, επικράτησε 2-0, εκμεταλλευόμενη κυρίως το γεγονός ότι οι γηπεδούχοι δεν είχαν βαθμολογικό κίνητρο. Προηγήθηκε στο 43’, έμεινε η Χιχόν με 10 παίκτες και στο 58’ με εκπληκτικό γκολ ο Ακούνια έκανε το 2-0. Έχει ακόμα ελπίδες για την απευθείας άνοδο, αλλά τίποτα δεν εξαρτάται από εκείνη, αφού η Γρανάδα πρέπει να αυτοκτονήσει και έχει εύκολο πρόγραμμα. Πολύ δυνατή στην έδρα της έχοντας μόλις μία ήττα (αυτή από τη Γρανάδα) εδώ και 13 μήνες.

Όπως συνέβη και στον προηγούμενο αγώνα της, η Μάλαγα έμεινε πίσω στο σκορ, αυτή τη φορά κόντρα στη Σαραγόσα και μάλιστα μόλις στο 9ο λεπτό, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο ήταν πολύ καλύτερη και επέστρεψε στην αναμέτρηση. Κατάφερε να ανατρέψει το σκορ και τελικά επικράτησε με το 3-1, πετυχαίνοντας τα γκολ της ανατροπής μέσα σε 21 λεπτά από το 53΄ μέχρι το 74’. Έτσι, τρέχει αήττητο σερί τριών αγώνων και παραμένει σε τροχιά play-off ανόδου, που με θετικό αποτέλεσμα σήμερα μπορεί να τα εξασφαλίσει. Πολύ καλή η παρουσία της εκτός έδρας, καθώς στις 11 πιο πρόσφατες εξόδους της έχει μόλις μία ήττα και πέντε νίκες.