Σαπεκοένσε – Παλμέιρας

Εκτός έδρας αναμέτρηση για την πρωτοπόρο και πιο σταθερή ομάδα του πρωταθλήματος, Παλμέιρας.

Είχε μόλις μία νίκη στο πρωτάθλημα η Σαπεκοένσε, έτσι η ανάγκη της για βαθμούς, ακόμα και σε ματς που έχει ρόλο αουτσάιντερ ήταν πολύ μεγάλη. Έτσι, μπήκε στο εκτός έδρας ματς κόντρα στην Κρουζέιρο με πνεύμα μαχητή και παρά το γεγονός ότι με το που άνοιξε το σκορ στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου ισοφαρίστηκε άμεσα, κατάφερε πέντε λεπτά πριν από τη συμπλήρωση των 90 λεπτών να διαμορφώσει το τελικό 2-1 και να πάρει ένα κρίσιμο τρίποντο. Έσπασε αρνητικό σερί τεσσάρων αγώνων χωρίς νίκη (3 ήττες, 1 ισοπαλία). Μετράει επίσης τέσσερα συνεχόμενα GG, εκ των οποίων τα τρία ήταν και OVER. Έχει συνολικά στο πρωτάθλημα 7 βαθμούς και είναι στη 13η θέση.

Χαμός και… χαμένη της υπόθεσης η Παλμέιρας. Παρά το γεγονός ότι επικράτησε εκτός έδρας της Μποταφόγκο με 1-0, η ομοσπονδία της χώρας ακύρωσε το ματς, καθώς έγινε λανθασμένη χρήση του VAR από τον ρέφερι της αναμέτρησης στη φάση του πέναλτι που έκρινε το παιχνίδι. Πλέον, περιμένει αποφάσεις για την τύχη του ματς. Δεν φαίνεται να επηρεάζεται, βέβαια, καθώς επικράτησε για το Κύπελλο 2-0 της Σαμπάιο Κορέα με δύο γκολ στο τέλος του πρώτου και στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου. Παραμένει αήττητη στο φετινό πρωτάθλημα με 4 νίκες (θα ήταν 5 με αυτή επί της Μποταφόγκο) και 1 ισοπαλία, εκτός έδρας κόντρα στη Μασέιο. Σε εκείνη την αναμέτρηση δέχθηκε και το μοναδικό εναντίον της γκολ (1-1). Παραμένει στην 1η θέση σε ισοβαθμία με τη Φλαμένγκο, αλλά έχει και δύο αγώνες λιγότερους.