Προμηθέας – ΑΕΚ

Δεύτερη αναμέτρηση ανάμεσα στον Προμηθέα και την ΑΕΚ για τα ημιτελικά της Betshop Basket League.

Βρέθηκε πολύ κοντά στο να βάλει… φωτιά στη σειρά με την ΑΕΚ ο Προμηθέας στο ΟΑΚΑ, αλλά η ευκαιρία πετάχτηκε στα σκουπίδια. Ένα λεπτό πριν από τη λήξη της αναμέτρησης, με τρίποντο του Κασελάκη, η ομάδα του Μάκη Γιατρά πήρε προβάδισμα τεσσάρων πόντων, ωστόσο στις κρίσιμες τελευταίες φάσεις δεν ήταν προσεκτική. Στην τελευταία επίθεση, μάλιστα, και ενώ το ματς ήταν ισόπαλο, όχι μόνο δεν σκόραρε, αλλά έκανε και το φάουλ πάνω στον Θίοντορ, του οποίου η μία εύστοχη βολή έκρινε τη νίκη υπέρ της ΑΕΚ (83-82). Ωστόσο, η ομάδα της Πάτρας πρέπει να κρατήσει την απόλυτα ανταγωνιστική της εικόνα σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και κυρίως το γεγονός ότι ακόμα κι όταν έμεινε πίσω στο σκορ με 10 πόντους, μπόρεσε να επιστρέψει και να φέρει το παιχνίδι σε μια κατάσταση που να είναι στα χέρια της. Με 13 πόντους ολοκλήρωσαν το ματς οι Λίποβι και Μπράουν, ενώ με 11 τέλειωσαν οι Έλις, Κατσίβελης.

Συνέχεια στις προβληματικές του εμφανίσεις έδωσε η ΑΕΚ, που όμως κατάφερε να ανοίξει το σκορ κόντρα στον Προμηθέα. Επικράτησε μάλλον με τυχερό τρόπο, 83-82 του Προμηθέα στο ΟΑΚΑ και από την πλευρά της εκμεταλλεύθηκε σε μεγάλο βαθμό την απειρία των αντιπάλων της. Περίπου ένα λεπτό πριν από τη λήξη κλήθηκε να γυρίσει μία διαφορά 4 πόντων και τα κατάφερε, ενώ στο τέλος το παιχνίδι κρίθηκε από ένα φάουλ πάνω στον Θίοντορ, με τον Αμερικανό να είναι εύστοχος στην κρίσιμη βολή. Κακό νέο για την ΑΕΚ η αντίδρασή της όταν πήρε διψήφια διαφορά, αλλά επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να επιστρέψουν στη διεκδίκηση του αγώνα και να περάσει και μπροστά. Σε πολύ ρηχά νερά οι Γιορκ, Εμπάκουε που είχαν μαζί 2 πόντους. Πρώτοι σκόρερ για την ΑΕΚ οι Λαρεντζάκης (19π.), Σαντ-Ρόος (18π.), Θίοντορ (17π.) και Χάντερ (15π.).