Φίτεσε – Ουτρέχτη

Δεύτερο παιχνίδι για τα ολλανδικά πλέι-οφ της Ευρώπης, με τη Φίτεσε να φιλοξενεί την Ουτρέχτη.
vitese utrecht

Χωρίς να πιάσει κάποια σούπερ απόδοση η Φίτεσε στο πρώτο παιχνίδι κόντρα στην Ουτρέχτη, και δεν ηττήθηκε και κατάφερε να πετύχει το σημαντικό πάντα σε τέτοιες περιπτώσεις εκτός έδρας γκολ. Τελικό αποτέλεσμα 1-1, σκορ που είχε διαμορφωθεί από το πρώτο ημίχρονο. Αυτό που ήθελε ήταν να φέρει το παιχνίδι της πρόκρισης στο γήπεδό της, εκεί που τη φετινή περίοδο έχει μόλις μία ήττα κι αυτή από τον Άγιξ τον περασμένο Σεπτέμβριο, οπότε η δυναμική της αποκτά άλλη διάσταση για μία τόσο κρίσιμη αναμέτρηση. Στα δυσάρεστα νέο, εκτός είναι οι Τελάντερ, Αλί, Σάλτερ και Μπέιρενς, παίκτες δηλαδή που θα είχαν πολλές πιθανότητες να είναι βασικοί, ενώ επιστρέφουν οι Νταρφαλού και Μπέρο. Σε 18 εντός έδρας ματς, έχει 11 νίκες, 6 ισοπαλίες και μόλις 1 ήττα.

Ήταν μεν καλύτερη από τη Φίτεσε η Ουτρέχτη, αλλά τι να το κάνει από τη στιγμή που δεν κατάφερε να πάρει προβάδισμα πρόκρισης στο πρώτο ματς στην έδρα της; Είχε μια ατυχέστατη συγκυρία να έχει πολλές απουσίες σε αυτό το ματς, που τελικά της στοίχισαν, ωστόσο ως εικόνα αναμέτρησης ήταν πολύ καλύτερη από τη Φίτεσε, που ήταν φανερό ότι απλά ήθελε να πάει την πρόκριση στην έδρα της. Ο τεχνικός της ομάδας, Άντβοκαατ, θέλησε να μεταβιβάσει όλη την πίεση στη Φίτεσε, λέγοντας ότι πρόκειται για μια ομάδα που έχει το διπλάσιο μπάτζετ από την Ουτρέχτη, ενώ έκανε λόγο για μια πετυχημένη σεζόν, ανεξάρτητα από το τι θα συμβεί απόψε. Υπενθυμίζεται ότι αυτό είναι το τελευταίο παιχνίδι του έμπειρου τεχνικού και αναλαμβάνει ο Φαν ντεν Μπρομ που είναι στην Άλκμααρ. Εκτός ο βασικός στόπερ, Λέτσχερτ, ο χαφ φαν Οφερέιμ και Μπαζούρ, ο βασικός τερματοφύλακας, Γιάνσεν και οι Μπουσαΐντ και Γκουβάρα.