Φιορεντίνα – Τζένοα

Μεγάλο ματς για την παραμονή στο "Αρτέμιο Φράνκι".
Fiorentina vs Genoa SA

Από την ήττα με 1-0 στην έδρα της Πάρμα προέρχεται η Φιορεντίνα, σε ένα ματς όπου οι φιλοξενούμενοι έχασαν αρκετές σημαντικές ευκαιρίες πριν οι γηπεδούχοι ανοίξουν το σκορ με αυτογκόλ του Γκέρσον στο 80ο λεπτό. Αυτή ήταν η 5η σερί ήττα στο πρωτάθλημα για τους “βιόλα”, οι οποίοι έχουν πλέον μπλέξει σε σενάρια παραμονής. Βέβαια είναι στο χέρι τους να παραμείνουν στην κατηγορία αφού σήμερα χρειάζονται ένα βαθμό για να τα καταφέρουν. Στο προηγούμενο ματς ο κόουτς Μοντέλα έχασε την ψυχραιμία του και σήμερα θα παρακολουθήσει την αναμέτρηση από την εξέδρα. Σε περίπτωση ήττας, η Φιορεντίνα σώζεται αρκεί να χάσει και η έμπολι από την Ίντερ, ενώ σε περίπτωση που υπάρξει τριπλή ισοβαθμία με Τζένοα και Ουντινέζε θα παραμείνει στην κατηγορία μόνο αν έχει ηττηθεί με ένα γκολ διαφορά. Στα αγωνιστικά, εκτός βρίσκεται ο μεσοεπιθετικός Πιάτσα, ενώ παίζεται μία θέση στο κέντρο της άμυνας ανάμεσα στους Τσεκερίνι και Βίτορ Ουγκό.

Δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί την έδρα της την περασμένη αγωνιστική η Τζένοα κόντρα στην Κάλιαρι, μένοντας στο ισόπαλο 1-1. Στο 40′ οι γηπεδούχοι έμειναν πίσω στο σκορ και αυτό επέδρασε αρνητικά στην ψυχολογία τους, όμως στο τελευταίο λεπτό του αγώνα για καλή τους τύχη κέρδισαν πέναλτι, το  οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Κρισίτο. Έτσι, η ομάδα του Πραντέλι έμεινε για ένατη σερί αγωνιστική χωρίς νίκη και σε συνδυασμό με το νικηφόρο σερί της Έμπολι βρίσκεται μέσα στη ζώνη του υποβιβασμού. Για να παραμείνει στην κατηγορία χρειάζεται καλύτερο αποτέλεσμα από αυτό που θα φέρει η Έμπολι στο Μιλάνο απέναντι στην Ίντερ. Στο αγωνιστικό σκέλος επιστρέφει ο κεντρικός αμυντικός Ρομέρο, ενώ εκτός παραμένει ο στόπερ Πετσέτα που είναι τιμωρημένος. Τραυματίες είναι οι Λάζοβιτς, Στουρνάρι, Ματιτσέλι, Χίγιεμαρκ και Φαβίλι.