Νιούπορτ – Τρανμίρ

Μεγάλος τελικός ανόδου στη Λιγκ 1 της Αγγλίας.

Τεράστια πρόκληση πήρε η Νιούπορτ στο μεγάλο τελικό ανόδου επικρατώντας με 5-3 στα πέναλτι στην έδρα της Μάνσφιλντ. Με 0-0 έληξαν η κανονική διάρκεια και η παράταση. Οι φιλοξενούμενοι ήταν πολύ καλύτεροι στο ξεκίνημα του παιχνιδιού όμως στη συνέχεια οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν και τελικά η πρόκριση κρίθηκε στη διαδικασία των πέναλτι. Εκεί οι Ουαλοί ευστόχησαν σε όλα τα χτυπήματα και πήραν τη μεγάλη πρόκριση για το σημερινό τελικό. Ενθουσιασμένος ήταν ο τεχνικός Φλιν μετά το μεγάλο κατόρθωμα των παικτών του και περιμένει πώς και πώς τη ματσάρα του Γουέμπλεϊ. Στα αγωνιστικά, δεν υπάρχουν ιδιαίτερα προβλήματα καθώς επιστρέφει ο μέσος Λαμπάντι που αποθεραπεύτηκε. Επιστρέφει επίσης και το σύστημα 3-5-2.

Από την άλλη μεριά, η Τρανμίρ με το 1-1 στην έδρα της Φόρεστ Γκριν και το 1-0 από το πρώτο ματς πήρε την πρόκριση στο μεγάλο τελικό των play off ανόδου. Αν και οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν να χάνουν μόλις στο 12ο λεπτό, τελικά ένα τέταρτο μετά έφεραν το ματς στα ίσα και κράτησαν το αποτέλεσμα που τους χάρισε την πρόκριση μέχρι το τέλος. Απολύτως ευχαριστημένος από τους παίκτες του δήλωσε ο κόουτς Μίκι Μέλον και του ζήτησε τη νίκη που θα τους επιτρέψει να ξεφύγουν από αυτήν την κατηγορία. Στο αγωνιστικό σκέλος, θα απουσιάσουν οι αμυντικοί Μαρκ Έλις και Έναν Γκαμπς, ο μέσος Λουκ Μακάλοκ και ο φορ Ισμαΐλ Μίλερ.