Μάλαγα – Σαραγόσα

Ματς-τελικός για τη Μάλαγα που υποδέχεται τη Σαραγόσα για την 40ή αγωνιστική της δεύτερης κατηγορίας της Ισπανίας.
malaga zaragoza

Όχι μόνο εύκολη νίκη για τη Μάλαγα, αλλά εντυπωσιακή με τον τρόπο που αυτή προέκυψε. Πριν από δύο εβδομάδες φιλοξένησε την Οβιέδο και τη διέλυσε με 3-0. Πολύ νωρίς άνοιξε το σκορ, αλλά στη συνέχεια έμεινε με 10 παίκτες. Θα περίμενε κανείς να επηρεαζόταν αρνητικά, αντίθετα ήταν εντυπωσιακή και πριν από την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου έκανε και το 2-0. Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε τίποτα, αφού συνέχισε να κυριαρχεί και πέτυχε και τρίτο γκολ, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ. Είναι πλέον στις θέσεις των μπαράζ ανόδου και τώρα στοχεύει στο 3/3 στο υπόλοιπο του πρωταθλήματος. Εκτός οι Μπαρέ, Μοράν, Ζελέζνεφ.

Παραμονή στην κατηγορία για τη Σαραγόσα και τυπικά, αφού επικράτησε της Σπόρτινγκ Χιχόν με 4-2 εντός έδρας. Ωστόσο, το ματς δεν άρχισε καλά για την ίδια, αφού μόλις στο 9’ έμεινε πίσω στο σκορ, ισοφάρισε στο 39’, αλλά και πάλι με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου βρέθηκε πίσω με 2-1. Σκόρερ και των δύο τερμάτων ο Λουντ. Παρ’ όλα αυτά, από το 66’ μέχρι το τέλος του ματς, πέτυχε τρία γκολ, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ 4-2. Μεγάλη επιτυχία για την ομάδα το γεγονός ότι παρέμεινε στην κατηγορία και αρχίζει τον σχεδιασμό για τη νέα σεζόν. Πρώτο ερώτημα που πρέπει να απαντηθεί είναι αυτό του προπονητή, καθώς δεν είναι καθόλου σίγουρο ότι ο Βίκτορ Φερνάντεθ θα παραμείνει.