Σούντσβαλ – ΑΪΚ Στοκχόλμης

Σέντρα στην 11η αγωνιστική του πρωταθλήματος Σουηδίας, με τη Σούντσβαλ να υποδέχεται την ΑΪΚ Στοκχόλμης.
sundsvall aik

Όπου φτωχός και η μοίρα του… Μέσα σε αυτή τη φράση ενδεχομένως να περικλείεται όλη η υπόθεση της Σούντσβαλ. Πολλά οικονομικά προβλήματα, πολλές απουσίες με τραυματισμούς και το κλίμα δεν θα μπορούσε να είναι και χειρότερο. Αναμενόμενη ήττα λοιπόν εκτός έδρας από τη Νόρκεπινγκ με 2-0, χωρίς μάλιστα να κάνει κάτι το ιδιαίτερο. Μόλις στο 26’ δέχθηκε το πρώτο γκολ και στο 30’ έγινε το 2-0, δείγμα του ότι μόλις δέχθηκε το πρώτο τέρμα, ήταν σαν να τέλειωσε το παιχνίδι για εκείνη. Τίποτα το ιδιαίτερο στο δεύτερο, αφού δεν μπόρεσε να δημιουργήσει κάποια ευκαιρία. Τέταρτη σερί ήττα, στα τρία από αυτά δεν έχει σκοράρει καν, ενώ το μοναδικό γκολ που έχει πετύχει αυτό το διάστημα σημειώθηκε στο τέλος της ήττας από την Έρεμπρο. Στην πόρτα της εξόδου παίκτες που έχουν ξεχωρίσει (Χαλένιους που είναι 2ος σκόρερ και άλλοι) ενώ είναι ενδεικτικό ότι για να πληρωθούν οι παίκτες, οι χορηγοί της της έδωσαν δάνειο, βάζοντας υποθήκη τα έσοδα από πιθανή πώληση του Φόρσμπεργκ από τη Λειψία, καθώς δικαιούται ποσοστό.

Δυσκολεύτηκε λίγο, αλλά η δουλειά για την ΑΪΚ Στοκχόλμης έγινε, αφού επικράτησε εντός έδρας της Φάλκενμπεργκ. Τελικό σκορ 2-0, με τα τέρματα να σημειώνονται στο δεύτερο ημίχρονο. Μπορούσαν να μπουν και στο πρώτο ημίχρονο, αλλά ήταν άστοχη ενώ βρέθηκε σε καλή κατάσταση και ο αντίπαλος κίπερ. Στο 48’ ο Ελιονούσι που είναι ο πρώτος σκόρερ του πρωταθλήματος μέχρι τώρα άνοιξε το σκορ, ενώ και πάλι ο ίδιος στο 57’ έγραψε το 2-0, αποβάλλοντας πλήρως το άγχος από την ομάδα του. Ελεύθερο ματς στα υπόλοιπα λεπτά, που θα μπορούσε να γίνει Over για οποιαδήποτε από τις δύο πλευρές, αλλά τελικά δεν συνέβη. Τέταρτη συνεχόμενη νίκη και πλέον με νίκη θα βρεθεί έστω και προσωρινά στην κορυφή, αφήνοντας πίσω το νωχελικό της ξεκίνημα. Τίποτα το σημαντικό από απουσίες, μάλιστα επιστρέφει έπειτα από έναν χρόνο ο αμυντικός, Λούντστρεμ.