Λουκέρνη – Ζυρίχη

Ισόβαθμες είναι οι δύο ομάδες και θα παλέψουν για το ευρωπαϊκό εισιτήριο στις δύο τελευταίες αγωνιστικές.
lucerne zurich

Με 2-0 κατά της πήγε στο ημίχρονο στην έδρα της Βασιλείας η Λουκέρνη και σα να μην έφτανε αυτό, στο ξεκίνημα της επανάληψης δέχτηκε κι άλλο τέρμα. Πάντως, μέχρι το 60′ μείωσε σε 3-2, όμως μέχρι το τέλος δεν κατάφερε κάτι παραπάνω, φεύγοντας με… άδεια χέρια από μια δύσκολη έδρα. Πάντως, μετά την κατοχύρωση του ματς κόντρα στη Γκρασχόπερς (είχε διακοπεί στο 4-0), η ομάδα του Χέμπερλι έφτασε στους 43 βαθμούς και εξασφάλισε την παραμονή της στην κατηγορία. Τώρα, στις δύο τελευταίες αγωνιστικές θα παίξει για το ευρωπαϊκό εισιτήριο και η αρχή θα γίνει απόψε απέναντι στην ισόβαθμη Ζυρίχη. Στα αγωνιστικά, τιμωρημένος είναι ο μπακ Κακαμπάτζε, ενώ τραυματίες παραμένουν ο -επίσης- μπακ Κνέζεβιτς και ο φορ Γιούριτς.

Από την άλλη μεριά, στη Ζυρίχη έφτασε ένα πολύ καλό πεντάλεπτο (31′-36′) για να πετύχει τρία γκολ απέναντι στην Τουν και να… καθαρίσει το ματς από το πρώτο ημίχρονο. Κολολί, Οντέι και Κισάι πέτυχαν τα γκολ της ομάδας τους, η οποία βρίσκεται ισόβαθμη αυτήν τη στιγμή με την αποψινή της αντίπαλο στην τέταρτη θέση, έχοντας όμως χειρότερη διαφορά τερμάτων. Το σύνολο του Μαγνιέν, πάντως, είναι αήττητο φέτος απέναντι στη Λουκέρνη, μετρώντας 2 νίκες και μία ισοπαλία, ενώ ξεχωρίζει το ευρύ 5-2 του δεύτερου γύρου. Στο αγωνιστικό μέρος, τιμωρημένος είναι ο στόπερ Νεφ, ενώ τραυματίας είναι ο μέσος Βίντερ.