Φίτεσε – Γκρόνινγκεν

Δεύτερη αναμέτρηση για τα πλέι-οφ Ευρώπης ανάμεσα στη Φίτεσε και την Γκρόνινγκεν.
Vites Gryoningen

Έχασε 2-1 η Φίτεσε στην έδρα της Γκρόνινγκεν, αλλά θα πρέπει να λέει και «ευχαριστώ» με βάση τον τρόπο που εξελίχθηκε η αναμέτρηση. Ήταν πολύ κατώτερη των γηπεδούχων και ήταν θέμα χρόνου να δεχθεί το γκολ. Τελικά αυτό συνέβη στο 45’ και σαν να μην έφτανε αυτό, δέχθηκε και το 2-0 στο 56’. Το καλό για την ίδια είναι ότι βρήκε το γκολ, που αυτομάτως αύξησε τις πιθανότητές της, καθώς μείωσε σε 2-1 στο 70’ και λίγο έλειψε στο τέλος να φύγει και με την ισοπαλία, αφού έχασε μία σπουδαία ευκαιρία. Πλέον, καλείται να εκμεταλλευθεί την έδρα της, εκεί που στην κανονική διάρκεια είχε επικρατήσει με το υπεραρκετό για τα σημερινά δεδομένα του αγώνα, 5-1. Πολλά τα προβλήματα απουσιών, καθώς εκτός είναι οι Μπέρο, Μπέιρενς, Κλαρκ-Σάλτερ, Νταρφαλού, απουσίες δηλαδή που αφορούν όλες τις τις γραμμές του γηπέδου.

Νίκησε μεν, δεν πήρε το προβάδισμα που ήθελε δε… Ήταν πολύ ανώτερη της Φίτεσε στον αγωνιστικό χώρο και είχε όλες τις προϋποθέσεις για να πάρει ένα θετικό αποτέλεσμα. Όλα πήγαιναν υπέροχα για την ίδια. Άνοιξε το σκορ με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, δέκα λεπτά μετά την έναρξη του δεύτερου πέτυχε και το 2-0, αλλά κόντρα στη ροή του αγώνα, η Φίτεσε έκανε το 2-1 κόντρα στη Γκρόνινγκεν, που πλέον πάει στο Άρνεμ για ειδικές καταστάσεις. Ο προπονητής της ομάδας, Μπάους, έκανε λόγο για γκολ που πρέπει να πετύχει η ομάδα του, καθώς την ίδια ώρα η Φίτεσε παρουσιάζεται εξαιρετικά αποτελεσματική. Το καλό για την ίδια είναι ότι δεν έχει πάρα πολλές απουσίες, καθώς αυτός που λείπει είναι μόνο ο κεντρικός αμυντικός, Σαμπότ.