Τζουγκάρντεν – Έλφσμποργκ

Δέκατη αγωνιστική για το πρωτάθλημα της Σουηδίας με τη Τζουγκάρντεν να φιλοξενεί την Έλφσμποργκ.
djurgarden elfsborg

Σπουδαία εμφάνιση που συνδυάστηκε και από… άστρο για την Τζουγκάρντεν στην έδρα της Φάλκενμπεργκ. Τελική επικράτηση με το εντυπωσιακό 3-0 με την ομάδα να επιστρέφει στις νίκες, κάτι που χρειαζόταν πάρα πολύ. Όλα τα γκολ σημειώθηκαν στο πρώτο ημίχρονο και χωρίς υπερβολή εκμεταλλεύθηκε όλες τις ευκαιρίες που της παρουσιάστηκαν σε αυτό το χρονικό διάστημα και λογικό ήταν στο δεύτερο ημίχρονο να κατεβάσει τον ρυθμό, να περιμένει την αντίπαλό της στο δικό της μισό, διατηρώντας το υπέρ της σκορ μέχρι το τέλος. Ο προπονητής της ομάδας έκανε λόγο για φυσιολογική άνοδο στην απόδοση της ομάδας του, αφού έχουν επιστρέψει παίκτες από τραυματισμούς. Εκτός οι Αϊντάρεβιτς, Ουόκερ.

Στις νίκες επέστρεψε και η Έλφσμποργκ, που επίσης για την ίδια είχαν στενέψει αρκετά τα περιθώρια. Επικράτησε εντός έδρας 1-0 της Εσκιλσούντα, αποτέλεσμα που ναι μεν είναι «φτωχό», αλλά άκρως σημαντικό, αφού και πάλι στο… σακούλι μπήκαν τρεις βαθμοί. Το γκολ σημειώθηκε στο 82’ της αναμέτρησης, έπειτα από αρκετή πίεση, αρκετές ευκαιρίες και τελικά μπόλικο άγχος, με την Έλφσμποργκ να πετάει στα… σκουπίδια περιπτώσεις στις οποίες θα μπορούσε να προηγηθεί πολύ νωρίτερα. Σημαντικό πρόβλημα για τη σημερινή αναμέτρηση ο μεσοεπιθετικός της ομάδας, Λεβί που τραυματίστηκε, όπως ο επίσης μεσοεπιθετικός, Φρικ.