Πόρτλαντ Μπλέιζερς – Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς

Τρίτη αναμέτρηση για τους τελικούς της Δύσης ανάμεσα στους Πόρτλαντ Μπλέιζερς και Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς.
portland warriors

Χαμένη ευκαιρία. Μόνο έτσι μπορεί να χαρακτηριστεί για το Πόρτλαντ το δεύτερο παιχνίδι της σειράς κόντρα στους πρωταθλητές, αφού ήταν καλύτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς, αλλά μάλλον δεν πίστεψαν πόσο κοντά είχαν φτάσει στο break. Είναι χαρακτηριστικό ότι στο ημίχρονο έφτασε η υπέρ τους διαφορά μέχρι και στο +17, αλλά το τρίτο δωδεκάλεπτο μάλλον ξεχάστηκαν στα αποδυτήρια, αφού δεν ήταν δυνατόν να μην περίμεναν την αντεπίθεση των Γουόριορς. Μεγάλη πληγή τα ριμπάουντ για το Πόρτλαντ, αφού έχασαν κατά κράτος σε αυτόν τον τομέα. Επιπλέον, ο ηγέτης της ομάδας, Λίλαρντ, δεν εμφανίστηκε στα κρίσιμα λεπτά ενώ χαραμίστηκε η πολύ καλή εμφάνιση του Σεθ Κάρι, που σίγουρα παίζει με διαφορετικό κίνητρο απέναντι στον αδερφό του, θέλοντας να αποδείξει ότι δεν είναι απλά ο… αδερφός του Στεφ. Τελικά, ήττα με 114-111 και τώρα θέλει να επιστρέψει στη διεκδίκηση της σειράς, πόσω μάλλον από τη στιγμή που δεν υπάρχει στη εξίσωση ο Κέβιν Ντουράντ.

Υπάρχει διπλή ανάγνωση για τα πεπραγμένα του δεύτερου αγώνα. Η μία ότι δεν έπαιξε καλά και η δεύτερη ότι δεν έπαιξε καλά, αλλά και πάλι πήρε σχεδόν από το πουθενά ένα ματς που ήταν δεν ήταν καλύτεροι από τους Μπλέιζερς. Σε δύο σημεία κρίθηκε ο αγώνας. Το πρώτο είναι στο τρίτο δωδεκάλεπτο που μπόρεσε να υπερκαλύψει διαφορά 15 πόντων και το δεύτερο είναι το επιμέρους σκορ 14-3 στα τελευταία λεπτά, με το οποίο μπόρεσε τελικά να πάρει και τη νίκη. Πλέον, είναι ξεκάθαρο ότι ο Στεφ Κάρι παίζει και για τον Κέβιν Ντουράντ που είναι δεδομένο ότι θα χάσει και τα επόμενα δύο παιχνίδια της σειράς, ενώ πλέον κάνει και το step up ανά χρονικά διαστήματα των αγώνων ο Κλέι Τόμπσον. Ακόμα μία τριαντάρα από τον αρχηγό της ομάδας που πιθανότατα έτσι θα συνεχίσει, ενώ ο Ντρέιμον Γκριν πλησίασε στο triple-double (16-10-7). Εννοείται ότι εκτός από τον Κέβιν Ντουράντ είναι εκτός και ο ΝτεΜάρκους Κάζινς.