Μιλγουόκι Μπακς – Τορόντο Ράπτορς

Δεύτερη αναμέτρηση ανάμεσα στους Μιγλουόκι Μπακς και τους Τορόντο Ράπτορς.
bucks raptors

Αλώβητοι ακόμα και στην κακή τους βραδιά οι Μπακς, που έκαναν το 1-0 στη σειρά κόντρα στους Τορόντο Ράπτορς. Στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα ήταν πίσω στο σκορ, είχε κάκιστα ποσοστά από το τρίποντο (11/44), ωστόσο οι λύσεις ήρθαν από έναν τύπο που αποδίδει πολλά περισσότερα από ό,τι θα περίμεναν και οι ίδιοι στην ομάδα. Ο λόγος για τον Μπουκ Λόπεζ που είχε 29 πόντους με 4/11 τρίποντα και 11 ριμπάουντ και αποτέλεσε τον καλύτερο παίκτη του γηπέδου. Από εκεί και πέρα, η σταθερά που ονομάζεται Γιάννης Αντετοκούνμπο είχε 24 ποντους με 14 ριμπάουντ και στην τελευταία περίοδο ήταν καταλυτικός για την ομάδα του. Μαζί με τον Λόπεζ, εκτός από την εκπληκτική τους απόδοση στην επίθεση, μοίρασαν μαζί 7 τάπες, δείγμα του πόσο βοήθησαν και αμυντικά. Το θέμα, βέβαια, κι αυτό που πρέπει να κρατήσει κανείς είναι το γεγονός ότι και στα δύσκολα, όταν βρέθηκε στο -13, κατάφερε να το γυρίσει, κατάσταση στην οποία δεν είχε βρεθεί ιδιαίτερα στα φετινά play-offs. Πολύ καλοί στην πρώτη αναμέτρηση, οι Μπρόγκντον και Μίροτιτς. Στα ρηχά οι Μπλέντσο και Μίντλετον.

Πέταξε στα σκουπίδια μια πολύ μεγάλη ευκαιρία που του παρουσιάστηκε το Τορόντο και έτσι είναι πίσω στη σειρά με 1-0. Δεν είναι μόνο το γεγονός ότι οι Μπακς είχαν τραγικά ποσοστά ευστοχίας από το τρίποντο, αλλά και οι ίδιοι είχαν σε καλό βράδυ εκτός από τον Λέοναρντ και τον Λόουρι και σε υποφερτά επίπεδα τον Πασκάλ Σιάκαμ. Προηγήθηκαν ακόμα και με 13 πόντους στο ματς, μπήκαν μπροστά στο σκορ στην 4η περίοδο, αλλά δεν βρήκαν ποτέ αντίδοτο στη δράση του Μπουκ Λόπεζ. Από εδώ και πέρα και με δεδομένη την κούραση από την προηγούμενη σειρά με τους Σίξερς, πρέπει να διαχειριστεί και την απογοήτευση που έφερε αυτή η ήττα. Βέβαια, εννοείται ότι πρέπει και ο Λόουρι που ήταν ωσεί παρών μέχρι προχθές να πραγματοποιήσει ανάλογες εμφανίσεις. Πάντως πολύ λίγο χρόνο πήραν οι Ιμπάκα και ΦανΦλιτ, κάτι που ξένισε, ειδικότερα για τον Ισπανό διεθνή φόργουορντ, που μπορεί να βοηθήσει και στην επίθεση με το μακρινό του σουτάκι και φυσικά στην άμυνα.