Γκέτεμποργκ – Μάλμε

Το κλασικό ντέρμπι της Σουηδίας μπορεί να φέρει ανακατατάξεις στην κορυφή.
goteborg malmo

Επιτέλους διανύσει πορεία πρωταθλητισμού μετά από αρκετά χρόνια η Γκέτεμποργκ, η οποία την περασμένη αγωνιστική έφυγε με το νικηφόρο 2-1 από την έδρα της Νόρκεπινγκ. Αυτή ήταν η τρίτη σερί νίκη για τον Γιάννη Ανέστη και την… παρέα του που ανέβηκε στην πέμπτη θέση, όμως απέχει μόλις -1 από την κορυφή, την οποία μοιράζονται οι Μάλμε, Χάκεν, Χάμαρμπι και ΑΙΚ. Η ομάδα του Ασμπάγκι άνοιξε το σκορ στο 11′, όμως στο 40′ ισοφαρίστηκε. Παρ’ όλα αυτά, δεν πτοήθηκε και στο 84′ με γκολ του Καραϊσβίλι πήρε το σημαντικό διπλό και έρχεται σήμερα στο κλασικό ντέρμπι με την ψυχολογία στα ύψη. Δεν υπάρχουν νεότερα αγωνιστικά προβλήματα, ενώ δεν αλλάζει η αποστολή σε σχέση με το προηγούμενο ματς.

Από την άλλη μεριά, η Μάλμε διέλυσε την Έλσφμποργκ με 4-1 εντός έδρας την περασμένη αγωνιστική, παραμένοντας στην κορυφή της βαθμολογίας μαζί με τις άλλες τρεις ομάδες που αναφέρθηκαν παραπάνω. Από το 32΄οι φιλοξενούμενοι έπαιζαν με 10 παίκτες και δέκα λεπτά αργότερα έγινε το 1-0 για τους γηπεδούχους. Λίγο πριν τη μία ώρα παιχνιδιού δέχτηκαν απρόσμενα την ισοφάριση, όμως άμεσα έγινε το 2-1. Στα τελευταία λεπτά πέτυχε άλλα δύο γκολ για να διαμορφωθεί το τελικό αποτέλεσμα. Έτσι, έρχεται και αυτή στο μεγάλο ντέρμπι με ανεβασμένη ψυχολογία και θέλει το τρίποντο για να μην πέσει από την πρώτη θέση. Τιμωρημένος είναι ο φορ Κρίστιανσεν, ενώ εκτός παραμένουν οι μέσοι Μπασιρού και Μπέργκετ και οι αμυντικοί Νίλσεν και Μπρόρσον.