Ατλέτικο Μαδρίτης – Σεβίλλη

Aδιάφορη (σχεδόν) βαθμολογικά είναι η Ατλέτικο, ενώ η Σεβίλλη παλεύει μήπως μπει στην τετράδα.

Μετά από τέσσερις σερί νίκες ήρθε η ήττα με 3-0 στην έδρα της Εσπανιόλ για την Ατλέτικο Μαδρίτης. Οι γηπεδούχοι που ήθελαν περισσότερο τους βαθμούς ευτύχησαν να προηγηθούν με αυτογκόλ του Γοδίν στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, ενώ διπλασίασαν τα τερματά τους με το ξεκίνημα της επανάληψης και ολοκλήρωσαν το θρίαμβο στο 89′ με πέναλτι του Ινγκλέσιας, ο οποίος πέτυχε δύο γκολ. Έτσι, η ομάδα του Σιμεόνε παρέμεινε στη δεύτερη θέση και το -9 από την πρωτοπόρο Μπαρτσελόνα, ενώ η τρίτη Ρεάλ απέχει 6 βαθμούς και με νίκη σήμερα εξασφαλίζεται η δεύτερη θέση. Στα αγωνιστικά, τιμωρημένος είναι ο Ντιέγκο Κόστα και τραυματίες οι Χερνάντεζ, Χιμένες και Σάβιτς. Αμφίβολη είναι η συμμετοχή του Νίκολα Κάλινιτς.

Η Σεβίλλη, από τη μεριά της, βάλθηκε να… βγάλει τα μάτια της τις τελευταίες τέσσερις αγωνιστικές, αφού μετράει τρεις ήττες από Χετάφε, Χιρόνα και Λεγανές και μόλις μία νίκη επί της καταδικασμένης Βαγεκάνο. Έτσι, η ομάδα του Καπαρός έχει βρεθεί στην 6η θέση και το -3 από την τετράδα που στέλνει απευθείας στο επόμενο Τσάμπιονς Λιγκ και θα τα δώσει όλα στις τρεις τελευταίες αγωνιστικές για να το καταφέρει. Τιμωρημένος είναι για σήμερα ο Μπανέγα, ενώ τραυματίας είναι ο Βέμπερ. Αμφίβολη είναι η συμμετοχή των Εσκουδέρο, Αντρέ Σίλβα και Καρίσο.