Μπάγερν Μονάχου – Ανόβερο

Εύκολο έργο για την Μπάγερν Μονάχου, καθώς στο πλαίσιο της 32ης αγωνιστικής φιλοξενεί το υποβιβασμένο Ανόβερο.
bayern hannover

Μπορεί να γνώριζε ότι η Ντόρτμουντ είχε χάσει από τη Σάλκε, άρα το ματς κόντρα στη Νυρεμβέργη θα ήταν κομβικό στη μάχη της κατάκτησης του πρωταθλήματος, αλλά η Μπάγερν Μονάχου παρουσιάστηκε κατώτερη του αναμενομένου, απέναντι σε μία ομάδα που τη νέα σεζόν στη δεύτερη κατηγορία. Έπειτα από ένα στείρο πρώτο ημίχρονο, με το που μπήκε στο δεύτερο έμεινε πίσω στο σκορ και συγκεκριμένα στο 48’, οπότε στη συνέχεια έτρεξε. Τελικά, βρήκε το γκολ της ισοφάρισης στο 75’ με τον Γκνάμπρι και έκτοτε έγινε ο κακός χαμός. Στις καθυστερήσεις του αγώνα, η Νυρεμβέργη αστόχησε σε πέναλτι, ενώ στην τελευταία φάση του αγώνα, ο Κομάν αφού διέσχισε το μισό γήπεδο μόνος του, δεν μπόρεσε να πλασάρει εύστοχα για τη νίκη. Γενικότερα, ήταν ακόμα ένα δείγμα ότι φέτος αν κατακτήσει το πρωτάθλημα, θα το κάνει αφού δεν μπορούσε να το τελειώσει η Ντόρτμουντ τη στιγμή που έπρεπε και είχε βρεθεί με μεγάλη διαφορά στην κορυφή. Πρώτη ισοπαλία έπειτα από 3 συνεχόμενες νίκες, ενώ τρέχει σερί 11 ματς χωρίς ήττα. Απών ο Νόιερ που είναι ακόμα τραυματίας.

Παρά το γεγονός ότι έχει αποχαιρετήσει εδώ και καιρό, αγωνιστικά δεν το έχει παρατήσει και το Ανόβερο υποχρέωσε σε ήττα τη Μάιντς την τελευταία αγωνιστική. Νίκησε με 1-0, χωρίς φυσικά απαραίτητα να είναι καλύτερη, αλλά το αποτέλεσμα είναι αυτό που μετράει. Εκμεταλλεύθηκε τη φλυαρία της αντιπάλου της και όταν βρήκε τη δική της στιγμή στο 66’ με τον Βάινταντ πέτυχε το γκολ και πήρε τη νίκη. Πρώτο της θετικό αποτέλεσμα από τις 9 Φεβρουαρίου και από τότε ακολούθησαν 9 ήττες και 1 ισοπαλία. Εν όψει του αγώνα με την Μπάγερν Μονάχου γνωρίζει ότι δεν ιδιαίτερες πιθανότητες, οπότε πάει κυρίως να το ευχαριστηθεί και να μην διασυρθεί. Πολλές απουσίες και κυριότερη του Μπακαλόρτζ που είναι τιμωρημένος.