Γκενκ – Άντβερπ

Ακόμα ένα βήμα για την κατάκτηση του τίτλου θέλει να κάνει η Γκενκ, που αντιμετωπίζει εντός έδρας την Άντβερπ.
genk antwerp

Ακόμα ένα σταθερό και σημαντικό βήμα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος πραγματοποίησε η Γκενκ, καθώς επικράτησε 1-0 της Γάνδης και έτσι διατήρησε το +6 από την Μπριζ, που είναι αυτή τη στιγμή στη 2η θέση και παρουσιάζεται ως ο άμεσος διεκδικητής για τη διεκδίκηση του τίτλου. Στο πρώτο ημίχρονο η εμφάνισή της δεν ήταν πολύ καλή και αυτό οφείλεται και στην αξιόμαχη παρουσία της Γάνδης, αλλά το δεύτερο ημίχρονο ήταν μια διαφορετική ιστορία, αφού ήταν πολύ καλύτερη και το τελικό 1-0 ήταν «φτωχό» βάσει των ευκαιριών και των κινδύνων που δημιούργησε στην αντίπαλη εστία. Πάντως εν όψει του αποψινού αξίζει να σημειωθεί ότι η Γκενκ έχει μόλις μία ήττα στη διαδικασία των play-offs κι αυτή ήταν από την Άντβερπ εκτός έδρας με 1-0, χάρη σε τέρμα που δέχθηκε μόλις στο 4’, αλλά δεν μπόρεσε ποτέ να το απαντήσει.

Τη θετικότατη πορεία της στα play-offs συνέχισε η Άντβερπ, που μετά την ήττα από τη Σταντάρ Λιέγης στην πρεμιέρα επανήλθε πολύ πιο δυνατή. Στο τελευταίο της ματς πήρε μια άτυπη ρεβάνς από την ομάδα της Λιέγης, καθώς επικράτησε 2-1, έχοντας όμως και αρκετή δόση τύχης με το μέρος της. Στο πρώτο ημίχρονο, έπειτα από ένα σχετικά ισορροπημένο μισάωρο, βρήκε το γκολ στο 33’, αλλά στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου δέχθηκε την ισοφάριση. Στο 52’ η Σταντάρ έχασε πέναλτι και τελικά στο 65’ η Άντβερπ έκανε το 2-1, παίρνοντας μια πολύ σημαντική νίκη. Τώρα είναι στην 3η θέση που οδηγεί απευθείας στους ομίλους του Europa League, ενώ όσο έχει ελπίδες και για τη 2η θέση από την οποία έχει μόλις 3 βαθμούς, θα το παλέψει. Σημειωτέον, προπονητής της ομάδας είναι ο Λάζλο Μπόλονι, καταγράφοντας ακόμα μια επιτυχημένη σεζόν στο βιογραφικό του. Εκτός ο τιμωρημένος εξτρέμ, Λαμκέλ Ζε.