Σάντος – Φλουμινένσε

Να διπλασιάσει τις νίκες της θέλει η γηπεδούχος, να σπάσει το... ρόδι επιθυμεί η φιλοξενούμενη.
santos fluminense

Εντυπωσιακά μπήκε στο νέο πρωτάθλημα η Σάντος, η οποία στην πρεμιέρα πήγε στο Πόρτο Αλέγκρε να παίξει με τη Γκρέμιο και έφυγε με σημαντικό διπλό (1-2). Οι φιλοξενούμενοι μόλις στο 6′ προηγήθηκαν με τον Εντουάρντο, ενώ μετά τη συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού, ο Ζόναταν διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Όπως ήταν λογικό, η συνέχεια ανήκε στους γηπεδούχους, με τον γκολκίπερ Βαντερλέι να κάνει σπουδαίες επεμβάσεις και το μόνο που κατάφερε η Γκρέμιο ήταν να μειώσει σε 1-2 στις καθυστερήσεις. Εξαιρετικό ξεκίνημα για το σύνολο του Σαμπαόλι, το οποίο σήμερα θα ήθελε να διπλασιάσει τις νίκες του για να πάρει και ψυχολογική τόνωση ενόψει της δύσκολης συνέχειας. Δεν έχουν αναφερθεί αγωνιστικά προβλήματα, με τον Αργεντινό τεχνικό να προσανατολίζεται σε σχήμα με τέσσερις αμυντικούς, καθώς στην πρεμιέρα έπαιξε με τρεις, ενώ κρατάει κλειστά τα χαρτιά του, όσον αφορά στα πρόσωπα της αρχικής ενδεκάδας.

Aντιθέτως, με το… αριστερό μπήκε η Φλουμινένσε στο νέο πρωτάθλημα, καθώς στην πρεμιέρα ηττήθηκε εντός έδρας με 0-1 από τη νεοφώτιστη Γκοϊάς. Το VAR έπαιξε σημαντικό ρόλο στη διαμόρφωση του αποτελέσματος, καθώς στο τέλος του ημιχρόνου έδωσε πέναλτι στους γηπεδούχους, με τον πρώην παίκτη του Παναθηναϊκού Λουτσιάνο να το εκτελεί άστοχα, ενώ στην επανάληψη τους ακυρώθηκε γκολ ως οφσάιντ, με τη φάση να είναι πολύ οριακή. Και σα να μην έφτανε αυτό, στο 89′, οι φιλοξενούμενοι με απευθείας εκτέλεση φάουλ πήραν τη σπουδαία νίκη, αφήνοντας την ομάδα του Ντινίζ… παγωμένη. Στα μεταγραφικά, αποκτήθηκε δανεικός από την Κορίνθιανς ο χαφ Γκιγέρμε, ενώ για δανεικός από τη σημερινή της αντίπαλο προορίζεται και ο μέσος Γιούρι. Ο Ντινίζ αναμένεται να δώσει ακόμα μία ευκαιρία σήμερα στην αρχική ενδεκάδα του ανεπιτυχούς αγώνα της πρεμιέρας, καθώς δεν είναι διατεθημένος να προχωρήσει σε αλλαγές προσώπων. Εβεράλντο, Λουτσιάνο και Γιόνι Γκονζάλες θα ξεκινήσουν στην επίθεση.