Ιντερνασιονάλ – Φλαμένγκο

Σέντρα στη 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος Βραζιλίας με ντέρμπι, καθώς η Ιντερνασιονάλ υποδέχεται τη Φλαμένγκο.
internacional flamengo

Αποφάσισε να παίξει με αρκετές αλλαγές η Ιντερνασιονάλ στο ματς κόντρα στη Σαπεκοένσε, λόγω του ταξιδιού που είχε προηγηθεί στο Περού για το Κόπα Λιμπερταδόρες και τελικά το πλήρωσε. Ήττα με 2-0, δεχόμενη το πρώτο γκολ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου με πέναλτι, ενώ στο 88’ σημειώθηκε το τέρμα με το οποίο διαμορφώθηκε το τελικό σκορ. Φανερό το γεγονός ότι δεν υπήρχε χημεία ανάμεσα στους παίκτες που χρησιμοποιήθηκαν και απολύτως λογικό ότι δεν κατάφερε να έχει ρυθμό και κλασικές ευκαιρίες για γκολ. Ωστόσο, αυτό δεν θα ισχύσει για το αποψινό ματς, καθώς θα χρησιμοποιηθεί η καλύτερη δυνατή σύνθεση, αφού η ήττα της πρεμιέρας δεν αφήνει περιθώρια για δεύτερο σερί αρνητικό αποτέλεσμα.

Εκτός από καλή αγωνιστική εικόνα, η Φλαμένγκο στο ματς της πρεμιέρας έδειξε χαρακτήρα καλής ομάδας. Βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 40’, αλλά ένα λεπτό αργότερα ισοφάρισε και στο δεύτερο ημίχρονο έγιναν όλα πιο απλά για την ίδια. Τελικό σκορ 3-1 και παράλληλα «απάντησε» στους επικριτές της για τη διάταξη που χρησιμοποιεί σε αυτά τα πρώτα ματς, καθώς ο Γκάμπριελ Μπαρμπόσα χρησιμοποιείται στα πλάγια κι όχι στην κορυφή. Σημαντικό πρόβλημα εν όψει του αποψινού έχει προκύψει με τον βασικό γκολκίπερ της ομάδας, Ντιέγκο Άλβες, ενώ ακόμα και ο αναπληρωματικός γκολκίπερ, Σέζαρ έχει ίωση. Εκτός και ο βασικός κεντρικός αμυντικός, Ροντρίγκο Κάιο.