Μπαρτσελόνα – Αναντολού Εφές

Η ώρα της αλήθειας ανάμεσα στην Μπαρτσελόνα και την Αναντολού Εφές με τον τέταρτο αγώνα της σειράς.
barcelona efes

Η απόλυτη πανωλεθρία… Διασυρμός με όλη τη σημασία της λέξης. Η Μπαρτσελόνα όχι μόνο δεν μπόρεσε να εκμεταλλευθεί το break που έκανε στην Κωνσταντινούπολη, αλλά υπέστη μια από τις βαριές ήττες στην ιστορία της εντός έδρας, με 68-102, δηλαδή 34 πόντοι διαφορά. Εκτός ρυθμού αγώνα, πιθανότατα με άγχος, κάτι που αποδείχθηκε στα τραγικά ποσοστά ευστοχίας της. Μόλις 39% στα δίποντα και 38% (!) στις βολές, αφού οι παίκτες του Πέσιτς είχαν 8/21. Όπως γίνεται αντιληπτό και από το σκορ, πολύ μεγάλο πρόβλημα η άμυνά της, καθώς στο πρώτο ημίχρονο δέχθηκε 52 πόντους ενώ αν στην 4η περίοδο η Εφές δεν έκανε συντήρηση δυνάμεων, τότε το σκορ θα ήταν βαρύτερο για την ίδια. Όλα κρίθηκαν στην 3η περίοδο με το επιμέρους 18-32 να διαμορφώνει το 57-84 με το οποίο ολοκληρώθηκε το 10λεπτο. Ο Χάνγκα ήταν από τους ελάχιστους που μπορεί να πει κάποιος ότι διασώθηκε με 13 πόντους, ενώ 12 είχε ο Κούριτς και 11 ο Τόμιτς. Άφαντοι οι Πάνγκος, Σμιτς, Οριολά, Ερτέλ, Σεραφέν.

Απάντηση σε όσους την είχαν ξεγραμμένη έδωσε η Εφές μετά το break της Μπαρτσελόνα. Διέλυσε τους Καταλανούς μέσα στο σπίτι τους και μάλιστα στην 4η περίοδο τους… σεβάστηκαν, αφού δεν ανέβασαν ρυθμούς για να ξεφύγει το σκορ ακόμα και πάνω από τους 40 πόντους. Κορυφαίος με εμφάνιση NBA ο Λάρκιν που σε μόλις 24 λεπτά πέτυχε 30 πόντους, με 5/5 δίποντα, 6/7 τρίποντα και οδήγησε την ομάδα του εκ του ασφαλούς στην επικράτηση. Μοερμάν, Πλάις, Μίτσιτς, Ντάνστον και Σιμόν είχαν διψήφιο αριθμό πόντων και φυσικά δεν άφησαν κανένα περιθώριο αμφισβήτησης. Το πολύ ενθαρρυντικό είναι το γεγονός ότι ποτέ δεν έχασαν τον έλεγχο του αγώνα, ακόμα κι όταν η Μπαρτσελόνα ροκάνισε τη διαφορά στα πρώτα λεπτά της 3ης περιόδου. Πλέον, καλείται να αποδείξει ότι μπορεί να ανταπεξέλθει στην πιο μεγάλη πρόκληση της ιστορίας της, περνώντας στο Final Four.