Σάλκε – Χόφενχαϊμ

Νίκη θέλουν και οι δύο για να εξασφαλίσουν παραμονή και ευρωπαϊκή έξοδο αντίστοιχα.
schalke hoffenheim

Δεν ήταν καλύτερη στην έδρα της Νυρεμβέργης την περασμένη αγωνιστική η Σάλκε, όμως κατάφερε να πάρει το βαθμό με σκορ 1-1. Οι γηπεδούχοι έχασαν πέναλτι με την εκπνοή του ημιχρόνου, ενώ προηγήθηκαν στο 82′. Οι “βασιλικοί μπλε”, όμως, είχαν την τύχη να ισοφαρίσουν δύο λεπτά αργότερα και κράτησαν το αποτέλεσμα μέχρι το τέλος. Τώρα, η ομάδα του Στέφενς βρίσκεται μόλις μία θέση από εκείνη του μπαράζ παραμονής, όμως το +6 της δίνει μία κάποια ασφάλεια. Σήμερα, οι γηπεδούχοι χρειάζονται το τρίποντο για να σιγουρεύουν σιγά σιγά την καθαρή παραμονή τους στην κατηγορία και υποδέχονται μια ομάδα την οποία έχουν νικήσει 7/11 τελευταίες φορές εντός έδρας. Τραυματίες είναι οι Σεπφ και Ουθ, ενώ αμφίβολη είναι η συμμετοχή του Σκρίμπσκι και αν δεν αγωνιστεί ο τελευταίος τη θέση του στην επίθεση θα πάρουν ένας εκ των Κουτούκου ή Εμπολό.

Η Χόφενχαϊμ, από την άλλη, επικράτησε εντός έδρας με 2-0 τη Χέρτα Βερολίνου την περασμένη αγωνιστική και αυτή ήταν η τρίτη σερί νίκη της στο πρωτάθλημα, παραμένοντας παράλληλα αήττητη για πέντε συνεχόμενα ματς. Έτσι, η ομάδα του Νάγκελσμαν έφτασε τους 47 βαθμούς και την 6η θέση στο -4 από την πέμπτη θέση και αυτό που θέλει καταρχάς είναι να εξασφαλίσει την παρουσία της εκεί μέσα και μετά γιατί όχι να κοιτάξει και για παραπάνω, αφού απέχει μόλις πέντε βαθμούς και από την τετράδα. Στο σημερινό ματς, ο έμπειρος τεχνικός ενδέχεται να κρατήσει την ίδια ενδεκάδα για τρίτο συνεχόμενο ματς, κάτι που αν συμβεί θα γίνει για πρώτη φορά στην καριέρα του. Εκτός παραμένουν οι τραυματίες Ρουπ, Γκάγκερ και Ζοέλιντον.