Αταλάντα – Έμπολι

Κρίσιμο ματς για Ευρώπη και παραμονή αντίστοιχα.

Μπορεί η Αταλάντα να μην παρουσιάστηκε όπως μας είχε συνηθίσει στα τελευταία παιχνίδια απέναντι στην Ίντερ εκτός έδρας, όμως τελικά κατάφερε να πάρει έστω το βαθμό της ισοπαλίας (0-0). Οι γηπεδούχοι ήταν καταιγιστικοί, όμως έπεσαν σε έναν καταπληκτικό Γκολίνι, ο οποίος με τις επεμβάσεις του κράτησε όρθια την ομάδα του. Με αυτόν το βαθμό, η ομάδα του Γκασπερίνι διατηρήθηκε στην έκτη θέση, μόλις στο -3 από την τετράδα. Σήμερα, οι «μπεργκαμάσκι» θέλουν το τρίποντο για να βρεθούν εκεί και να εξαντλήσουν τις όποιες πιθανότητες έχουν για απευθείας έξοδο στο επόμενο Τσάμπιονς Λιγκ. Ο Ζαπάτα εξέτισε και επιστρέφει στην κορυφή της επίθεσης, ενώ ο Ίλισιτς που ταλαιπωρείται από τραυματισμό στο γόνατο θα βρεθεί κανονικά στο αρχικό σχήμα.

Δεν τα κατάφερε στην έδρα της Ουντινέζε η Έμπολι, χάνοντας με 3-2 στο εξάποντο παραμονής. Το σκορ διαμορφώθηκε από το πρώτο ημίχρονο, χωρίς oι γηπεδούχοι να μπορούν να κάνουν κάτι καλύτερο στην επανάληψη. Έτσι, η ομάδα του Αντρεατσόλι παρέμεινε στους 28 βαθμούς και στο -3 από τη σωτηρία της και σήμερα ψάχνει βαθμό ή και βαθμούς για να μειώσει κι άλλο αυτήν τη διαφορά. Εκτός παραμένουν οι τραυματίες Λα Γκουμίνα, Παγιάτς και Σιλβέστρ και ο τιμωρημένος Μαϊέτα.