Λαμία – ΑΕΚ

Ματς «πρόβα» ενόψει του επαναληπτικού ημιτελικού του Κυπέλλου Ελλάδας στο ίδιο γήπεδο.
lamia aek

To πάλεψε όσο μπορούσε στην Τούμπα απέναντι στον ΠΑΟΚ η Λαμία, όμως τελικά υπέκυψε με 3-0. Πάντως, μέχρι το 78′ το σκορ ήταν 1-0 για τους γηπεδούχους και μέσα σε πέντε λεπτά δέχτηκε άλλα δύο για το τελικό σκορ. Έτσι, η ομάδα του Μάκη Χάβου παρέμεινε στους 33 βαθμούς, όμως με το +7 από τη θέση του μπαράζ ουσιαστικά έχει σωθεί. Το σημερινό ματς μπορεί να μην έχει βαθμολογικό ενδιαφέρον για τους γηπεδούχους, όμως είναι απέναντι στην αντίπαλο που θα αντιμετωπίσει ξανά μετά από λίγες μέρες στον επαναληπτικό της ημιτελικής φάσης του κυπέλλου, έχοντας μπροστά το δύσκολο έργο της ανατροπής του 2-0. Aπόντες από την αποστολή των Φθιωτών θα είναι οι Πίτι, Σαράνοβ και Ασίγκμπα.

Η ΑΕΚ, από την άλλη μεριά, αν και έχανε με 1-0 στην έδρα της Ξάνθης από το πρώτο ημίχρονο, μέσα σε δύο λεπτά (68′-70′) κατάφερε να φέρει τούμπα το ματς και τελικά να επικρατήσει με 2-1. Αυτή ήταν η τρίτη σερί νίκη και το τέταρτο ματς που μένει αήττητη η Ένωση, φτάνοντας έτσι τους 53 βαθμούς, έχοντας καθαρίσει με την τρίτη θέση του πρωταθλήματος. Στο μυαλό των παικτών του Χιμένεθ υπάρχει μόνο το Κύπελλο, όπου εκκρεμεί ο επαναληπτικός στο ίδιο γήπεδο με την ίδια αντίπαλο. Στο πρώτο ματς, ο «δικέφαλος» επικράτησε 2-0 και έχει σαφέστατα το… πάνω χέρι για την πρόκριση στον μεγάλο τελικό της διοργάνωσης. Στα αγωνιστικά, ο Ισπανός τεχνικός άφησε εκτός τους Γκάλο και Οικονόμου για λόγους ξεκούρασης, ενώ δεν υπολογίζονται ο τιμωρημένος Λιβάγια και ο τραυματίας Τσιγκρίνσκι.