Ντόρτμουντ – Μάιντς

Μετά την ταπεινωτική ήττα από την Μπάγερν Μονάχου θέλει επιστροφή στις νίκες κόντρα στη Μάιντς.
dortmund mainz

Για τελικό πρωταθλήματος είχε προετοιμαστεί η Ντόρτμουντ και τελικά έγινε παιχνιδάκι στις ορέξεις της Μπάγερν Μονάχου. Ταπεινωτική ήττα με 5-0, έχοντας δεχθεί 4 στο ημίχρονο και τους Βαυαρούς απλά να τη σέβονται στο δεύτερο ημίχρονο, σκοράροντας άλλη μία φορά πριν από τη λήξη του παιχνιδιού. Πλήρως απογοητευτική η εικόνα της και δεν μπορεί με αυτή την αγωνιστική συμπεριφορά να λέει ότι έπαιζε ένα ντέρμπι κόντρα στην ομάδα από την οποία διεκδικεί τα σκήπτρα. Πλέον, είναι στη 2η θέση και στο -1 από την Μπάγερν Μονάχου, αλλά σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να την αποκλείσει κανείς από τη μάχη του τίτλου, όταν η διαφορά είναι μόλις στον 1 βαθμό. Εκτός από το σημερινό ματς ο Πίστσεκ και ο Χακίμι, αμφίβολοι οι Ζαγκαντού και Σάντσο.

Ήθελε τη νίκη κόντρα στη Φράιμπουργκ η Μάιντς για να πάρει βαθμολογικό αέρα από τη θέση των μπαράζ και τελικά το κατάφερε και με επιβλητικό τρόπο μάλιστα. Επικράτησε με 5-0, έχοντας διαμορφώσει το 2-0 μέχρι το 26’ (20’-26), ενώ μέχρι τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου είχε βρει και τρίτο γκολ για να κλειδώσει από νωρίς τη νίκη της. Στις αντεπιθέσεις χτύπησε στο δεύτερο ημίχρονο, αφού δεν είχε και κάποιο λόγο για να ρισκάρει το οτιδήποτε παίζοντας επιθετικά. Έτσι, λοιπόν, διεκόπη το αρνητικό σερί 4 ηττών και τώρα είναι στο +12 από τη θέση των μπαράζ παραμονής, άρα δεν κινδυνεύει. Άρα, λοιπόν, είναι ένα ζήτημα μέχρι την ολοκλήρωση της σεζόν, να βρει κίνητρα, ώστε να κλείσει θετικά τη χρονιά της.