Βέλγιο – Αγγλία: Για το… χάλκινο

Wise14 Ιουλίου2018

Μικρός τελικός στο Παγκόσμιο Κύπελλο ανάμεσα στο Βέλγιο και την Αγγλία, με στόχο την τρίτη θέση και το… χάλκινο μετάλλιο.

Στο 68.000 θέσεων, Πετρόφσκι, της Αγίας Πετρούπολης θα παλέψουν απόψε για την Τρίτη θέση του Παγκοσμίου Κυπέλλου το Βέλγιο με την Αγγλία. Σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθεί παράταση και αν χρειαστεί πέναλτι.

Τα προγνωστικά μου

Βέλγιο - Αγγλία: Over & GG (1.85)

Ανάλυση

Εφτασε μια ανάσα από τον μεγάλο τελικό το Βέλγιο, αλλά έπεσε πάνω σε μία πιο οργανωμένη και συμπαγή Γαλλία γνωρίζοντας την ήττα με 1-0. Για πρώτη φορά στη φετινή διοργάνωση δεν βρήκε δίχτυα. Πάντως ήταν ένα βήμα παραπάνω για μια φουρνιά που έχει μέλλον και τεράστιες φιλοδοξίες μπροστά της. Με την απαιτούμενη σοβαρότητα αντιμετωπίζει τη σημερινή αναμέτρηση ο Μαρτίνεθ δηλώνοντας πως θέλει αυτός και οι παίκτες του την τρίτη θέση. Δεν θα υπάρξουν ιδιαίτερες αλλαγές. Μοναδικό ερωτηματικό το αν θα κάτσει κάτω από τα δοκάρια ο εξαιρετικός Κουρτουά ή θα πάρει χρόνο ο Μινιολέ. Καθαρό 3-4-2-1 με Λουκάκου κορυφή και από πίσω Ντε Μπρόινε και Αζάρ.

Ποιος θα κατακτήσει την τρίτη θέση του φετινού Μουντιάλ; ΚΛΙΚ ΕΔΩ

Τα σπουδαία πιτσιρίκια της Αγγλίας είχαν τελικά ταβάνι και αυτό έφτανε μέχρι τα ημιτελικά. Δεν κατάφεραν να αποκλείσουν την Κροατία και να βρεθούν στον μεγάλο τελικό παρότι προηγήθηκαν νωρίς στο ματς και έδειχναν στο πρώτο 45λεπτο να ελέγχουν τον ρυθμό. Τελικά στην επανάληψη «έσκασαν» με αποτέλεσμα η Κροατία να ισοφαρίσει και να στείλει το ματς στην παράταση. Πιο κουρασμένοι οι παίκτες του Σάουθγκεϊτ δέχτηκαν στο 108’ το γκολ της ήττας και δεν αντέδρασαν ποτέ. Ηττήθηκαν από μια ανώτερη ομάδα στο χορτάρι. Εχασαν την ευκαιρία να βρεθούν σε τελικό μετά από 52 χρόνια. Κόντρα στο Βέλγιο έχουν εξαιρετική παράδοση με 15 νίκες, 4 ισοπαλίες και μόλις 3 ήττες. Ο Αγγλος τεχνικός θα κάνει κάποιες αλλαγές, αλλά όχι σε σημείο να επηρεάσει αγωνιστικά την ομάδα. Με 3-5-2 και τον Ράσφορντ να κινείται λίγο πιο πίσω από τον φουνταριστό Κέιν. Τραυματίς ο Τρίπιερ. Τη θέση του θα πάρει ο Αρνολντ.