Αποτελέσματα Μουντιάλ 7/7

Αγγλία και Κροατία πήραν απόψε το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Μουντιάλ, όπου και θα λύσουν τις διαφορές τους πριν τον τελικό.

Σουηδία – Αγγλία : 0-2

Δεν αστειεύεται πλέον η Αγγλία! Παρουσιάζοντας μια μεστή και ουσιαστική εικόνα στο παιχνίδι της, επικράτησε με 2-0 απέναντι σε μια Σουηδία που μπήκε με σκοπό να παίξει άμυνα. Και τα δύο τέρματα προήλθαν από κεφαλιές των Μαγκουάιρ και Ντέλε Άλι. Στον δεύτερο ημιτελικό του Μουντιάλ, τα “λιοντάρια” θα αντιμετωπίσουν την Κροατία.

Το παιχνίδι στο ξεκίνημά του ήταν πολύ άνοστο, με τις δύο ομάδες να κάνουν αρκετά λάθη στο χώρο της μεσαίας γραμμής, έχοντας το νου τους κυρίως στα μετόπισθεν. Σίγουρα αυτός ο ρυθμός βόλευε τη Σουηδία που είχε πολύ κοντά τις γραμμές της, με σκοπό να αποσυντονίσει την ανάπτυξει των Άγγλων. Η μόνη καλή στιγμή πριν το γκολ ήρθε στο 19′, όταν το συρτό σουτ του Κέιν έφυγε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Όλσεν. Έτσι, φτάσαμε στο 30′, όταν μετά από κόρνερ του Γιανγκ, ο Μαγκουάιρ νίκησε τους πάντες στον αέρα και με όμορφη κεφαλιά έγραψε το 1-0 για την Αγγλία. Η ομάδα του Σαουθγκέιτ θα μπορούσε να είχε… καθαρίσει το ματς από το πρώτο μέρος, αν ο Στέρλινγκ ήταν εύστοχος σε τετ-α-τέτ, όμως ο Όλσεν του πήρε τη μπουκιά από το στόμα.

Ποια ομάδα θα κατακτήσει το Μουντιάλ; (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με φάση για τους Σουηδούς, όταν στο 47′ ο Πίκφορντ έκανε εξαιρετική επέμβαση στην κεφαλιά του Μπεργκ την αριστερή του γωνία. Στη συνέχεια, οι Σκανδιναβοί πίεσαν, όμως αυτοί που πέτυχαν γκολ ήταν και πάλι οι Άγγλοι! Στο 58′, ο Λίνγκαρντ έβγαλε ωραία σέντρα από τα δεξιά και ο Ντελέ Άλι έπιασε ωραία κεφαλιά, νικώντας τον Όλσεν για να κάνει το 2-0. Ακολούθησαν δύο μεγάλες ευκαιρίες για την ομάδα του Άντερσον, στο 62′ με τον Κλάεσον και στο 71′ με τον Μπεργκ, όπου και εκεί ο Πίκφορντ έδειξε την κλάση του, αποτρέποντας το γκολ για τη Σουδία. Το τελευταίο τέταρτο πέρασε χωρίς ουσιαστικά κάποια σημαντική στιγμή, με τα “λιοντάρια” να πανηγυρίζουν τη μεγάλη πρόκριση στα ημιτελικά του Μουντιάλ.

Το διπλό της Αγγλίας πριν την έναρξη του αγώνα βρισκόταν κάτι λιγότερο από τον διπλασιασμό (1,94), ενώ το Under 2,5 έπαιζε σε απόδοση 1,57.

Ρωσία – Κροατία : 1-1 (3-4 πεν.)

Οι ομάδες -όπως ήταν αναμενόμενο- μπήκαν επιφυλακτικές στο πρώτο μέρος. Όμως αυτή η… επιφυλακτικότητα κράτησε ένα μισάωρο. Σε αυτό το διάστημα καμία σημαντική φάση δεν δημιουργήθηκε, καθώς οι δύο αντίπαλοι αναλώθηκαν σε παιχνίδι κέντρου. Στο 31′, όμως, τα πράγματα άλλαξαν! Ο Τσερίσεφ αφού απέφυγε τον Μόντριτς και έπειτα από στρώσιμο της μπάλας από τον Τζούμπα έπιασε τρελή σουτάρα εκτός περιοχής, γράφοντας το 1-0 για τη Ρωσία. Το γκολ αυτό αφύπνισε τους Κροάτες, οι οποίοι απάντησαν μέσα σε εννιά λεπτά. Στο 40′, ο Μάντζουκιτς έφυγε από τα αριστερά έκανε την παράλληλη μπαλιά και ο Κράμαριτς με κεφαλιά ψαράκι έκανε από κοντά το 1-1, το οποίο ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Κροάτες μπήκαν πιο δυνατά, έχοντας ήδη δύο επικίνδυνες επισκέψεις στα καρέ των Ρώσων μέχρι το 52′. Στο 60′, οι Κροάτες είχαν και δοκάρι σε σουτ του Πέρισιτς, ενώ όλοι πίστεψαν ότι η μπάλα πήγε μέσα. Στα επόμενα λεπτά, η εικόνα του ματς δεν άλλαξε, με την “χρβάτσκα” να πιέζει έντονα και τους γηπεδούχους να βρίσκονται συνεχώς σε θέση άμυνας, ώσπου μετά το 70′ το ματς ισορρόπησε. Kαι κάπως έτσι κύλησε μέχρι το τέλος των 90′, ενώ στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων λίγο έλειψε οι γηπεδούχοι να πετύχουν γκολ μετά από σέντρα σουτ του Σμολόφ που αιφνιδίασε τον Σούμπασιτς, με τον τελευταίο να διώχνει ενστικτωδώς.

Στην παράταση, τα πράγματα δεν ήτα… διαδικαστικά. Και αυτό γιατί είχαμε από δύο γκολ για κάθε ομάδα. Αρχικά, η Κροατία διπλασίασε τα τέρματά της στο 101′ με κεφαλιά του Βίντα και η Ρωσία ισοφάρισε πέντε λεπτά πριν το τέλος με φοβερή κεφαλιά του Μάριο Φερνάντες. Το σκορ δεν άλλαξε και οδηγηθήκαμε στα πέναλτι. Εκεί ο σκόρερ Φερνάντες και ο Σμολόφ έχασαν τα δικά τους, δίνοντας την ευκαιρία στους Κροάτες να επικρατήσουν με 4-3 και να περάσουν μετά από 20 ολόκληρα χρόνια στα ημιτελικά ενός Μουντιάλ.