Υπάρχει κι ο Ιγουαϊν

higuain di maria

Τρελά πανηγύρια έχουν ξεσπάσει στο Μπουένος Άιρες και ολόκληρη την Αργεντινή, καθώς η αρμάδα του Μέσι προκρίθηκε στον ημιτελικό του Μουντιάλ, αποκλείοντας το Βέλγιο με σκορ 1-0. Καλύτερος παίκτης των νικητών ήταν ο Ιγουαϊν, που εκτός του γκολ, είχε και ένα δοκάρι. Η ομάδα του Σαμπέγια έπαιξε καλύτερα από ότι στα προηγούμενα ματς της στην διοργάνωση, διατηρώντας όμως την αμυντική της φιλοσοφία. Το Βέλγιο ήταν εμφανώς κουρασμένο από την υπερπροσπάθεια κόντρα στην Αμερική.

Το ματς ξεκίνησε ονειρικά για την Αργεντινή, η οποία προηγήθηκε στο σκορ μόλις στο 8′, με ωραίο σουτ του Ιγουαϊν μέσα από την μεγάλη περιοχή.  Οι Βέλγοι χρειάστηκαν λίγο χρόνο για να συνέλθουν και στο 26′ είχαν την πρώτη τους ευκαιρία, όταν στο σουτ του Ντε Μπρίνε αντέδρασε πολύ σωστά ο Ρομέρο. Στο 33′, ο Ντι Μαρία τραυματίστηκε και στην θέση του πέρασε ο Πέρες. Χωρίς αυτόν, η Αργεντινή έγινε λιγότερο επικίνδυνη στην επίθεση. Στο 39′, ο Μέσι κέρδισε φάουλ ακριβώς πάνω στην γραμμή της μεγάλης περιοχής, αλλά το σουτ του έφυγε λίγο άουτ. Η τελευταία φάση του πρώτου μέρους ήρθε στο 42′, όταν η κεφαλιά του Μιραλάς έφυγε λίγο έξω από το τέρμα.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με ευκαιρία για την Αργεντινή. Στο 51′, ο Ιγουαϊν σούταρε αλλά η μπάλα κόντραρε στους αμυντικούς του Βελγίου και πέρασε λίγο άουτ. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Ιγουαϊν πέρασε πολύ ωραία τον Κομπανί, έκανε το δυνατό σουτ, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Κουρτουά. Στο 61′, το Βέλγιο απάντησε με ωραία κεφαλιά του Φελαϊνί, η οποία έφυγε λίγο άουτ. Το Βέλγιο πήρε την κατοχή της μπάλας στην συνέχεια, αλλά προσπαθούσε να σκοράρει με βαθιές μπαλιές. Φυσικά, οι δυναμικοί αμυντικοί της Αργεντινής δεν είχαν κανένα πρόβλημα να αντιμετωπίσουν τους ψηλούς επιθετικούς του Βελγίου. Φτάσαμε στο 85′ για να κάνει ευκαιρία ξανά το Βέλγιο, όταν ο Ντε Μπρίνε σούταρε έξω από την περιοχή, αλλά η μπάλα κόντραρε και έφυγε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Ρομέρο. Στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Μέσι έφυγε τελείως μόνος του απέναντι στον Κουρτουά, αλλά δεν μπόρεσε να τον νικήσει και να πετύχει το πέμπτο του γκολ στο τουρνουά. Στη συνέχεια της φάσης, ο Λουκάκου πήρε ωραία την μπάλα στην περιοχή της Αργεντινής, γύρισε ωραία το κορμί του, αλλά η πάσα του για τον Τσαντλί στην μικρή περιοχή δεν ήταν καλή, με αποτέλεσμα ο Βίτσελ να σουτάρει έξω από την περιοχή και να στείλει τη μπάλα άουτ.

Έτσι, τέλειωσε το ματς και η Αργεντινή περιμένει να δει ποια από τις Ολλανδία ή Κόστα Ρίκα θα είναι η αντίπαλός της στον ημιτελικό.