Ένα εικοσάλεπτο υπόθεση…

article  ACDDC

Φορτσάροντας μόλις ένα 20λεπτό πριν από τη συμπλήρωση της κανονικής διάρκειας της αναμέτρησης, η Γαλλία κατάφερε να πάρει την πολυπόθητη νίκη-πρόκριση (2-0) απέναντι στην αξιόμαχη Νιγηρία, στη Βραζιλιάνικη πρωτεύουσα Μπραζίλια, που μέχρι το 79΄ φάνταζε ανίκητη με έναν βιονικό Ενιάμα κάτω από τα δοκάρια. Το γκολ της λύτρωσης ήρθε από τον Πογκμπά ύστερα από κόρνερ του Βαλμπουενά και κακή έξοδος του Νιγηριανού γκολκίπερ για να ακολουθήσει ακόμα ένα στις καθυστερήσεις με αυτογκόλ του Γιόμπο. Πλέον οι “τρικολόρ” περιμένουν να μάθουν την ομάδα που θα αντιμετωπίσουν στα προημιτελικά από το έτερο ζευγάρι της ημέρας μεταξύ Γερμανίας και Αλγερίας.

Οι δυο ομάδες ξεκίνησαν έχοντας δυο βασικές απουσίες στις 11άδες τους λόγω τραυματισμών. Για τους μεν Γάλλους (4-5-1) έλειπε ο βασικός κεντρικός αμυντικός Σανκό, τη θέση του οποίου πήρε ο Κοσιελνί, και για τους δε Νιγηριανούς (4-4-2) απουσίαζε ο Μπαμπατούντε.

Στο χειρότερο μέχρι στιγμής ποιοτικά πρώτο ημίχρονο της φάσης των «16», Γαλλία και Νιγηρία μπήκαν αρκετά νευρικές και αγχωμένες, έχοντας σαν κύριο μέλημα να διαφυλάξουν κατ’ αρχάς τα νώτα τους. Η πρώτη αξιόλογη στιγμή σημειώθηκε στο 20’ όταν η Νιγηρία σκόραρε αλλά το γκολ του Εμενίκε ακυρώθηκε ως οφσάιντ, πράγμα που δεν διαπιστώθηκε όμως από τα replay! Στο 22’ ο Πογκμπά απάντησε στις ευκαιρίες αλλά το δυνατό βολ πλανέ που επιχείρησε μέσα στην περιοχή, αποκρούστηκε από τον εκπληκτικό Ενιάμα. Η αμέσως επόμενη υποσχόμενη προσπάθεια για τους «τρικολόρ» ήρθε στο 39’ αλλά το σουτ του Ντεμπουσί, ύστερα από πάσα του Βαλμπουενά πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Νιγηριανού τερματοφύλακα. Παρόλα αυτά, η τελευταία καλή στιγμή του ημιχρόνου ανήκε στους Νιγηριανούς, που απείλησαν με σουτ του Μόζες που εξουδετερώθηκε από τον Γιορίς.

Η πρώτη συζητήσιμη φάση του δεύτερου μέρους ήρθε 10 λεπτά μετά το σφύριγμα της έναρξης, όταν ο Ματουιντί πάτησε με τις τάπες του παπουτσιού του στο σημείο της ποδοκνημικής τον Ονάζι, αλλά το μαρκάρισμα του τιμωρήθηκε μόνο με κίτρινή κάρτα. Ο μέσος της Λάτσιο αντικαταστάθηκε αμέσως από τον Γκάμπριελ. Στο 65’ σημειώθηκε η τελευταία καλή φάση των “σούπερ αετών”, με ξαφνικό σουτ του Οντενβιγκι που έδιωξε με υπερένταση ο Γιορίς. Η συνέχεια του παιχνιδιού ανήκε ολοκληρωτικά στην ομάδα του Ντεσάν.

Πέντε λεπτά μετά τη φάση του Νιγηριανού μέσου, σημειώθηκε η φάση του αγώνα για τους Γάλλους, όταν ύστερα από γρήγορο ένα-δύο των Μπενζεμά και Γκριζμάν ο πρώτος πλάσαρε τον Ενιάμα, στον οποίο κόντραρε η μπάλα, και ο Άμπροουζ την έδιωξε πάνω στη γραμμή! Στο 77’ το σουτ του Καμπάιγ έξω από την περιοχή κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι και 1 λεπτό αργότερα ο Ενιάμα κράτησε τα «ρολά» της εστίας του κλειστά σε καρφωτή κεφαλιά του Μπενζεμά, για να νικηθεί τελικά στο κόρνερ που ακολούθησε από κεφαλιά του Πογκμπά! Παρά το προβάδισμα τους, οι Γάλλοι συνέχισαν να «βομβαρδίζουν» την εστία του Ενιάμα, που μπορεί να «νικησε» τον Γκριζμάν στο 84 σε τετ-α-τετ αλλά τελικά νικήθηκε για δεύτερη φορά στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων από τον ίδιο παίκτη, ο οποίος σκόραρε με την πολύτιμη βοήθεια του κενρικού αμυντιού της Νιγηρίας, Γιομπό.