Έτοιμη για πρόκριση η Κροατία

manjukic

Επίδειξη δύναμης έκανε η Κροατία, η οποία επικράτησε 4-0 του Καμερούν. Το ματς αντέχει κριτικής μόνο για το πρώτο ημίχρονο, όταν η αφρικανική ομάδα προέβαλλε μια στοιχειώδη αντίσταση. Η ομάδα του Σονγκ μπήκε πιο δυνατά στο ματς και με πρωταγωνιστές του Μπιά και Αμπουμπακάρ “ανησύχησε” την άμυνα των Κροατών. Όμως, οι Κροάτες ήταν αυτοί που προηγήθηκαν στο σκορ, μετά από εξαιρετική ασίστ του Πέρισιτς, ο Όλιτς έκανε εύκολα το 1-0 στο 11′. Από κει και πέρα, οι Καμερουνέζοι προσπάθησαν, αλλά ήταν φανερά αγχωμένοι. Καθοριστική φάση για την εξέλιξη του αγώνα ήταν αυτή του 40′, όταν ο Σονγκ χτύπησε εκτός φάσης έναν αντίπαλό του και πήρε απευθείας κόκκινη από την διαιτητή. Έτσι, τα πράγματα έγιναν πολύ απλά για την Κροατία στην επανάληψη, ιδιαίτερα από τη στιγμή που μόλις στο 3′ έκανε το 2-0 με κούρσα του Πέρισιτς. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Μάντζουκιτς, με δύο γκολ στο 61′ και το 73′ αντίστοιχα. Έτσι, σίγουρα έμεινε εκτός συνέχειας διοργάνωσης το Καμερούν, ενώ η πρόκριση θα παιχτεί την τελευταία αγωνιστική στο Κροατία – Μεξικό.