Με το μέταλλο του Γιούργκεν

US Klinsmann Soccer JPEG c

Ο τρόπος που αγωνίστηκε η ομάδα των ΗΠΑ απόψε θύμισε για κάποιον λόγο τον τρόπο παιχνιδιού του προπονητή της. Ο Κλίνσμαν ήταν πάντα ένας ποδοσφαιριστής που αρνιόταν να χάσει. Έτσι και οι Αμερικανοί κέρδισαν τη Γκάνα με 2-1 σ’ ένα ματς που παρόλο που είχε συνολικά 3 γκολ, δεν είδαμε κάποιο τέρμα για 82 λεπτά. Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις για τις ΗΠΑ, αφού μόλις από το 29ο δευτερόλεπτο μπήκαν μπροστά στο σκορ με πολύ όμορφο γκολ από τον Ντέμπσεϊ, ο οποίος έγινε ο πρώτος ποδοσφαιριστής από τη χώρα του που σκοράρει σε τρία Μουντιάλ. Θα μπορούσαν να είχαν πάρει διαφορά δύο τερμάτων αν ο Άλτιντορ είχε βρει στόχο σε δύο ευκαιρίες που είχε στα πρώτα 20 λεπτά. Στο σημείο εκείνο ο θηριώδης φορ της Σάντερλαντ τραυματίστηκε και αποχώρησε. Από εκεί και στο εξής η Γκάνα κυριάρχησε σε όλα τα μήκη και πλάτη του γηπέδου. Το πρόβλημα για τους Αφρικανούς ήταν η τελική προσπάθεια, παρόλο που κυκλόφορούσαν άψογα τη μπάλα. Η πίεση συνεχίστηκε κι έγινε ακόμη εντονότερη στο δεύτερο μέρος μετά τη είσοδο των Μπόατενγκ και Εσιέν που παραδόξως δεν ξεκίνησαν στο ματς. Η λύση ήρθε στο 82′ από τον Αντρε Αγιού που εκτέλεσε άψογα τον Χάουαρντ έπειτα από ασσίστ του Γκιάν. Και ό,τι έχτιζαν οι Γκανέζοι πασχίζοντας σ’ ένα ολόκληρο ματς ήρθε και το γκρέμισε η κεφαλιά του Μπρουκς έπειτα από εκτέλεση κόρνερ στο 86′. Το 2-1 παρέμεινε ως το τέλος κι έτσι οι ΗΠΑ φαίνεται πως θα παλέψουν με την Πορτογαλία για το δεύτερο εισιτήριο του ομίλου.