Γιαπωνέζικη … σάμπα

Neymar

Με μεγάλους πρωταγωνιστές τον Νεϊμάρ και τον Ιάπωνα διαιτητή, η Βραζιλία επικράτησε της Κροατίας με 3-1 στην πρεμιέρα του Μουντιάλ. Η “σελεσάο” δεν ήταν καλύτερη από την Κροατία και βρέθηκε πίσω στο σκορ με το αυτογκόλ του Μαρσέλο στο 11′. Ένα τυχερό γκολ του Νεϊμάρ έφερε το παιχνίδι στα ίσια, στο 29′ και η Βραζιλία πίεσε μέχρι το 40′ για να πετύχει ένα δεύτερο τέρμα. Το 20λεπτο από το 20′ έως το 40′ ήταν και το μοναδικό που κάτι έκαναν οι Βραζιλιάνοι. Στο δεύτερο ημίχρονο, κανένας από τους δύο δεν κατάφερε να κάνει φάσεις και φαινόταν πως οι Κροάτες θα πάρουν σχετικά εύκολα τον βαθμό. Όμως, ένα εντελώς ψεύτικο πέναλτι που έδωσε ο Ιάπωνας διαιτητής, πάνω στον Φρεντ, έδωσε την ευκαιρία στον Νεϊμάρ να κάνει το 2-1 στο 71′. Οι Κροάτες πίεσαν στην συνέχεια και θα μπορούσαν να ισοφαρίσουν σε δυο-τρεις περιπτώσεις, αλλά τελικά δεν το κατάφεραν. Στις καθυστερήσεις και ύστερα από φάουλ κατά της Βραζιλίας που δεν σφυρίχτηκε, ο Όσκαρ έκανε το 3-1, με ωραίο σουτ (μυτάκι). Συμπερασματικά, μπορούμε να πούμε πως αν η Βραζιλία δεν αλλάξει πολλά στο παιχνίδι της ή ακόμη και ο Σκολάρι να κάνει ορισμένες αλλαγές στην ενδεκάδα, δεν έχει ελπίδες για κάτι καλό σε αυτή την διοργάνωση. Η Κροατία έπαιξε όπως έπρεπε και σίγουρα δεν την περίμενα τόσο καλή. Θα δούμε πως θα εμφανιστεί στο επόμενο ματς, καθώς είναι ίδιον αυτής της ομάδας να πέφτει ψυχολογικά, όταν οι παίκτες θεωρήσουν εαυτούς αδικημένους. Ο άσος πλήρωνε πολύ λίγο, αλλά αν κάποιος το έπαιζε στο live, γύρω στο 15′ και με το σκορ 0-1, έδινε 2,20.