Αποτελέσματα στο Euro 2016 (03/07/2016)

Ξέσπασε πάνω στην Ισλανδία η Γαλλία και βρέθηκε με μεγάλη άνεση στα ημιτελικά της διοργάνωσης.
france iceland

Το ματς με τα περισσότερα γκολ (7 συνολικά) παρακολουθήσαμε στις 03/07, μιας και η Γαλλία συνέτριψε με 5-2 την Ισλανδία και στους 4 θα συναντήσει την πανίσχυρη Γερμανία.

Τα αποτελέσματα

Γαλλία – Ισλανδία (5-2)

Η καλή μέρα από το πρωί φαίνεται. Αφού χάθηκαν 2 ευκαιρίες εκατέρωθεν, ο Ζιρού έπειτα από πάσα του Ματουιντί εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια της αντίπαλης άμυνας και με αριστερό σκαστό σουτ πέρασε την μπάλα κάτω από τα πόδια του Χάλντορσον για να κάνει το 1-0 μόλις στο 12′. Δεν πέρασαν 7 λεπτά και ο Πογκμπά πήδηξε πιο ψηλά απ’ όλους στο κόρνερ που εκτέλεσε ο Γκριεζμάν και με κεφαλιά σημείωσε το 2-0. Το παιχνίδι έμοιαζε να τελειώνει πολύ νωρίς για τους Ισλανδούς. Στο 43′ ο Παγέτ πέτυχε το 3ο του γκολ στη διοργάνωση κι έβαλε “ταφόπλακα” στους “ψαράδες”. Η απογοήτευση των πρωτάρηδων Ισλανδών ήταν αυτή που έφερε και το 4ο γκολ πριν την ανάπαυλα για τους “τρικολόρ”. Αυτή τη φορά ήταν ο Γκριεζμάν αυτός που έσκαψε τη μπάλα πάνω από τον αντίπαλο τερματοφύλακα στο 45′. Αυτό που θα πω δεν είναι υπερβολή. Οι Γάλλοι κέρδιζαν με 4-0 στο ημίχρονο, χωρίς όμως να έχουν παίξει καμιά τρομερή μπάλα. Στην επανάληψη η Ισλανδία έπαιζε για την τιμή της και πέτυχε γκολ με τον Σίγκθορσον στο 56′, αλλά μόλις 3 λεπτά αργότερα ο Ζιρού σκόραρε για δεύτερη φορά και στο καπάκι έγινε αλλαγή για να μην κινδυνέψει με κίτρινη κάρτα που θα του στερούσε τη συμμετοχή στον ημιτελικό. Το τελικό 5-2 διαμόρφωσε ο Μπιάρνασον στο 84′ και η Ισλανδία αποχαιρέτησε τον θεσμό με ψηλά το κεφάλι, καθώς δεν είναι και λίγο να φτάσεις στους 8 του Euro στην παρθενική σου εμφάνιση. Το Betmasters έστησε χορό γύρω από το ματς, καθώς πληρώθηκε τόσο από τα σημεία 1 & over όσο και από τα σημεία γύρω από τον Ζιρού. Καλοφάγωτα σε όσους ακολούθησαν.