Μακάμπι εσύ σούπερ σταρ

Η Μακάμπι έκανε το θαύμα και πήρε την φετινή Ευρωλίγκα, κερδίζοντας στον μεγάλο τελικό την Ρεάλ Μαδρίτης με 98-86. Θυμίζω οτι η Ρεάλ είχε χάσει και τον περσινό τελικό από τον Ολυμπιακό, με ένα σκορ που έμοιαζε πάρα πολύ (100-88). Η ισπανική ομάδα ήταν σαφώς ανώτερη στο πρώτο ημίχρονο και κατά διαστήματα έπαιξε εξαιρετικά και πήρε προβάδισμα με διψήφιο αριθμό πόντων. Όμως, στα κρίσιμα σημεία δεν κατάφερε να “σκοτώσει” την Μακάμπι, η οποία, όπως ακριβώς και στον ημιτελικό με την ΤΣΣΚΑ, κατάφερνε να μένει ζωντανή. Στο δεύτερο ημίχρονο τα πράγματα άλλαξαν και ιδιαίτερα στην τέταρτη περίοδο, η Μακάμπι ήταν καλύτερη και έχασε μεγάλη ευκαιρία να πάρει το ματς στην κανονική διάρκεια. Όμως, ο Ράις έχασε το τρίποντο στη λήξη και στην παράταση όλοι έλεγαν πως φαβορί είναι η Ρεάλ. Η Μακάμπι τους απέδειξε πως το βάρος της φανέλας της είναι τεράστιο, ενώ με τον Μπλατ στον πάγκο είχε πλεονέκτημα σε ένα κλειστό ματς. Στο τέλος, οι Ισραηλινοί κέρδισαν εύκολα. Πρώτος σκόρερ για τους πρωταθλητές Ευρώπης ήταν ο Ράις με 26 πόντους, ενώ τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Χίκμαν με 18, Σμιθ με 15, Μπλου με 14 και Τάιους με 12. Εξαιρετικός ήταν ο Σχορτσιανίτης που πέτυχε εννέα πόντους σε κάτι λιγότερο από δέκα λεπτά συμμετοχής. Για τους ηττημένους, μια ομάδα μόνος του ήταν ο Σέρχιο Ροντρίγκεζ, ο οποίος πέτυχε 21 πόντους. Καλός, αλλά μόνο στο πρώτο ημίχρονο, ο Ρούντι με 15, ενώ διψήφιο αριθμό πόντων είχαν οι Ρέγιες με 12, Μίροτιτς με 12 και Μπουρούσης με 12. Ο τελευταίος μάζεψε και εννιά ριμπάουντ και ήταν αυτός που ισοφάρισε για την Ρεάλ με δύο βολές, στέλνοντας το ματς στην παράταση.

Σίγουρα δεν είναι η καλύτερη ομάδα της Ευρώπης η Μακάμπι και αυτό το ξέρει και ο ίδιος ο Μπλατ. Όμως, στο φάιναλ φορ ήταν η καλύτερη και κέρδισε το τουρνουά δικαιότατα. Και μας πλήρωσε και πολύ καλά, αφού είχαμε προτείνει το διπλό με 6,70 απόδοση στην Stoiximan. Έξυπνοι όσοι είχαν ποντάρει τα εννιάρια για το ενδεχόμενο να πάρει η Μακάμπι την Ευρωλίγκα, λίγο πριν την έναρξη του τουρνουά.

Στην τρίτη θέση τερμάτισε η Μπαρτσελόνα, κερδίζοντας στον ημιτελικό την ΤΣΣΚΑ Μόσχας με 93-78. Οι Ναβάρο και Λάμπε πρωταγωνίστησαν για τους νικητές, με 20 και 17 πόντους αντίστοιχα. Οι ψηλοί της ΤΣΣΚΑ, Καούν και Κρίστιτς είχαν 13 και 11 πόντους αντίστοιχα.