Συνεχίζεται η δράση για την 24η αγωνιστική του πρωταθλήματος Γερμανίας με την αναμέτρηση ανάμεσα στη Βόλφσμπουργκ και τη Βέρντερ Βρέμης.

Η Βόλφσμπουργκ που προέρχεται από σπουδαία επικράτηση στην έδρα της Γκλάντμπαχ, υποδέχεται τη Βέρντερ Βρέμης.

Σέντρα στις 19:00.

Τα προγνωστικά μου

Βόλφσμπουργκ – Βέρντερ Βρέμης: 1 (2.24)

Ανάλυση

Σπουδαία επικράτηση για τη Βολφσμπουργκ που συνεχίζει τη φετινή της εκπληκτική πορεία, επικρατώντας στο τελευταίο της ματς για το πρωτάθλημα, της Γκλάντμπαχ εκτός έδρας με 3 – 0. Κατάφερε να σκοράρει στην πρώτη της ευκαιρία στο 38’ και στο δεύτερο ημίχρονο μέσω των αντεπιθέσεων κατάφερε να δώσει διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της με το αποτέλεσμα που διαμορφώθηκε. Συμπλήρωσε πλέον 4 αγωνιστικές χωρίς ήττα, σε 3 εκ των οποίων πήρε το απόλυτο με νίκες και όχι μόνο είναι μέσα για το κόλπο του Γιουρόπα Λιγκ, αλλά μπορεί να ονειρεύεται ακόμα και Τσάμπιονς Λιγκ, αφού η διαφορά της είναι μόλις στους 5 βαθμούς από την 4η θέση και μπορεί να τη μειώσει και στους 2 με νίκη σήμερα.

Σούπερ ματς στην Μπουντεσλίγκα! Βόλφσμπουργκ – Βέρντερ Βρέμης

* Ισχύει για την επιλογή Νικητής αγώνα πριν την έναρξη σε επιλεγμένα παιχνίδια

Παίζοντας κόντρα στη Στουτγκάρδη, η Βέρντερ Βρέμης ήθελε μόνο τη νίκη, αλλά έτσι όπως πήγε το ματς, μπορεί να συμβιβαστεί και με την ισοπαλία. Μόλις στο 2’ στράβωσε για την ίδια το ματς, μένοντας πίσω στο σκορ, με την ίδια να βρίσκει την ισοφάριση στο 45’ με μια γκολάρα του Κλάασεν πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο. Δύο καλές ευκαιρίες έβγαλε στο δεύτερο ημίχρονο και μοιραία έμεινε το 1 – 1 από τη στιγμή που ήταν άστοχη. Παραμένει αήττητη εντός του 2019, έχοντας όμως μόλις δύο νίκες και πέντε ισοπαλίες (η οποία ήταν πρόκριση εκτός έδρας επί της Ντόρτμουντ) και πλέον είναι στο – 5 από τις θέσεις του Γιουρόπα Λιγκ. Τίποτα το ιδιαίτερο στις απουσίες της, αφού οι παίκτες που δεν αγωνίζονται λείπουν καιρό.

Εκτίμηση

Αν έπαιζε με άλλον αντίπαλο ανάλογου επιπέδου η Βέρντερ, θα της έδινα τύχη για κάτι καλό στην αντίπαλη έδρα. Ωστόσο, η Βόλφσμπουργκ είναι «καυτή» και πλέον στοχεύει ψηλά. Θα πάω με τον άσο.