Κύπελλο Ισπανίας: Με όλα τα όπλα για την ανατροπή η Μπάρτσα

Η Μπαρτσελόνα ψάχνει την τεράστια ανατροπή του εις βάρος της 2-0 απόψε κόντρα στη Σεβίλλη με τον Βαλβέρδε να ρίχνει στο χορτάρι όλα τα βαριά του όπλα.
barcelona seville

Αγώνες ρεβάνς για την προημιτελική φάση του Κυπέλλου Ισπανίας όπου ισχύει το εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση όμοιου συνολικού σκορ μετά τις δύο αναμετρήσεις ακολουθεί παράταση και αν χρειαστούν πέναλτι.

Ανάλυση

Μπέτις – Εσπανιόλ

Με τρεις ήττες στα τέσσερα τελευταία η Μπέτις πιστοποιεί ότι δεν διανύει και την καλύτερή της φάση στη σεζόν. Πιο πρόσφατη η ήττα από την Μπιλμπάο με 1-0. Είχε 2-3 ευκαιρίες, αλλά μέχρι εκεί. Απέκτησες τους Χεσέν και Λάινες. Ο πρώτος αγωνίστηκε στο τελευταίο και ήταν πολύ καλός. Ακολουθεί πολύ δύσκολο ματς με την Ατλέτικο Μαδρίτης, αλλά δεν θα αφήσει το Κύπελλο στην τύχη του. Πολύ σημαντική η επιστροφή του ηγέτη Χοακίν. Θα παίξει με 3-4-2-1 έχοντας τον Μορόν στην κορυφή της επίθεσης, ενώ πίσω του κινούνται Κανάλες και Τσέλσο. Η Εσπανιόλ βρίσκεται πλέον με την πλάτη στον τοίχο, όπως και ο κόουτς Ρούμπι. Ουσιαστικά παίζει το κεφάλι του στα δύο ματς αυτής της εβδομάδας. Εννιά ήττες στα δέκα τελευταία. Πιο πρόσφατη η ήττα από τη Ρεάλ με 4-2. Θέλει να διαχειριστεί απόψε το 1-1 του πρώτου του αγώνα κόντρα στην Μπέτις και να προκριθεί. Προκρίνεται με ισοπαλία χωρίς γκολ. Λείπουν Λόπεθ και Νάλντο. Δεδομένο το 4-3-3 με Πιάτι, Πουάδο και Ιγκλέσιας στην επίθεση.

Εκτίμηση: Ματς που έχει φαβορί και αυτό είναι Μπέτις. Ανώτερη ομάδα, με μεγαλύτερο βάθος και παίζει στο σπίτι της. Η Εσπανιόλ θέλει πολύ τη διάκριση στο Κύπελλο, όπως και ο προπονητής της που κάθεται σε αναμμένα κάρβουνα. Δείχνει, όμως, να μην μπορεί. Μέση λύση το σύνολο τερμάτων «2-3».

Θα πέσουν κορμιά σε Βιγιαμαρίν και Καμπ Νόου. Πού θα καταλήξουν οι προκρίσεις;

Μπαρτσελόνα – Σεβίλλη

Η Μπαρτσελόνα μπορεί να κέρδισε επαγγελματικά τη Χιρόνα με 2-0, αλλά η νίκη δεν ήρθε εύκολα. Εχασε αρκετές ευκαιρίες η αντίπαλός της και άξιζε τουλάχιστον ένα γκολ. Απόψε κυνηγάει μια μεγάλη ανατροπή μετά την ήττα στο Πιθχουάν με 2-0. Σε εκείνο το ματς έπαιξε με πολλές αλλαγές. Απόψε προσεγγίζει την αναμέτρηση πολύ σοβαρά. Λείπουν Ουμτιτί, Ραφίνια και Ντεμπελέ. Δεν αλλάζει το 4-3-3 με Κουτίνιιο, Μέσι καιν Σουάρες να παίζουν κανονικά αποτελώντας τη βασική τριπλέτα στην επίθεση. Η Σεβίλλη θέλει να πατήσει πάνω στο καθαρό 2-0 του πρώτου αγώνα. Βέβαια θα ψάξει και ένα γκολ που θα φέρει με την πλάτη στον τοίχο τους Καταλανούς, αφού θα θέλουν μετά τέσσερα γκολ για να προκριθούν. Ερχεται από εντυπωσιακή νίκη στο πρωτάθλημα επί της Λεβάντε με 5-0. Βέβαια τα προβλήματα τραυματισμών ολοένα και αυξάνονται Στα πιτς βρίσκονται Βιδάλ, Νάβας, Εσκουδέρο. Νολίτο, Γκοναλόν και Μουνίρ. Με 3-4-2-1 και τον Σίλβα στην κορυφή της επίθεσης.

Εκτίμηση: Περιμένω την Μπαρτσελόνα να μπαίνει με το πόδι στο γκάζι από το πρώτο λεπτό ψάχνοντας απεγνωσμένα ένα γρήγορο γκολ. Εχοντας όλα της τα όπλα στο χορτάρι και συνάμα βλέποντας το απουσιολόγιο της Σεβίλλης να μεγαλώνει ολοένα και περισσότερο θα στηρίξω τον άσο από ημίχρονο.