A’ Iσπανίας: Mάχες για Ευρώπη και παραμονή

Με ενδιαφέρουσες αναμετρήσεις όσον αφορά τα ευρωπαϊκά εισιτήρια και την παραμονή συνεχίζεται σήμερα η 18η αγωνιστική.

Με τρεις αναμετρήσεις συνεχίζεται σήμερα η 18η αγωνιστική της Πριμέρα Ντιβιζιόν στην Ισπανία.

Πιο συγκεκριμένα, η Βαγιαδολίδ υποδέχεται την Ράγιο Βαγιεκάνο, η Αλαβές αντιμετωπίζει τη Βαλένθια και η Μπέτις πάει στην έδρα της Ουέσκα με σκοπό να επιστρέψει στις νίκες.

Ανάλυση

Bαγιαδολίδ – Ράγιο Βαγιεκάνο

Βαθμό από εκεί που δεν το περίμενε πήρε στην έδρα της Μπιλμπάο την περασμένη αγωνιστική η Βαγιαδολίδ, καθώς ισοφάρισε (1-1) στην τελευταία φάση του αγώνα. Οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν πίσω στο 45′ με πέναλτι, στην επανάληψη δεν έδειχναν ικανοί να κάνουν κάτι, όμως στις καθυστερήσεις τελικά πήραν αυτό που ήθελαν. Τώρα, οι 21 βαθμοί που έχουν μαζέψει θεωρούνται ικανοποιητικοί και υπάρχει αισιοδοξία όσον αφορά την παραμονή. Στα αγωνιστικά, δεν υπάρχουν απουσίες ουσιαστικά, αφού αυτές είναι μακροχρόνιες και δεν επηρεάζουν τα σχέδια του κόουτς Σέρχιο. Τόνι Βίγια και Ουνάλ θα βρεθούν στην επίθεση των γηπεδούχων.

Από την άλλη μεριά, με τη νίκη 2-1 επί της Λεβάντε πήγε στη διακοπή η Ράγιο Βαγιεκάνο, η οποία προηγήθηκε στο 23′ με αυτογκόλ, ενώ στο 60′ ισοφαρίστηκε. Δεν πτοήθηκε και 7 λεπτά αργότερα έφτασε σε δεύτερο γκολ και κράτησε μέχρι τέλους τη νίκη. Το τρίποντο ήταν εξαιρετικά σημαντικό, αφού Έκανε γιορτές με τον καλύτερο δυνατό τρόπο, καθώς πήγε στη διακοπή με νίκη, έπειτα από το 2-1 επί της Λεβάντε. Προηγήθηκε με αυτογκόλ των φιλοξενούμενων στο 23’, έδειχνε να ελέγχει την κατάσταση, αλλά η άμυνα της δεν θέλει και πολύ να κάνει το λάθος, με την ισοφάριση να έρχεται στο 60οι Μαδριλένοι βρίσκονται μέσα στην επικίνδυνη ζώνη και θα χρειαστεί μεγάλη προσπάθεια για να αποφύγουν τον υποβιβασμό. Στα αγωνιστικά, δεν είναι διαθέσιμοι οι χαφ και Ιμπούλα και αυτές είναι και οι μοναδικές απουσίες για τον κόουτς Μίτσελ, ο οποίος βρίσκεται πάντα κάτω από πολύ πίεση. Άλβαρο, Εμπάρμπα και Τόμας θα είναι οι … εκλεκτοί του για την γραμμή κρούσης της ομάδας του.

Εκτίμηση: Πιο άνετη είναι η Βαγιαδολίδ από την αντίπαλό της, όμως κοινός παραονομαστής και των δύο είναι η ευκολία με την οποία πετυχαίνουν και δέχονται γκολ. Τα πολλά τέρματα είναι μια καλή επιλογή εδώ. Over 2,5

Αλαβές – Βαλένθια

Από το πολύ σημαντικό διπλό στην έδρα της Σοσιεδάδ (1-0) στο ντέρμπι της Χώρας των Βάσκων προέρχεται η Αλαβές. Έτσι, η ομάδα του Αμπελάρδο επέστρεψε στις νίκες μετά από πέντε αγωνιστικές ανεβαίνοντας παράλληλα στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας. Γίνεται κατανοητό πως θα παλέψει σκληρά για να παραμείνει στις ευρωπαϊκές θέσεις και ένα παιχνίδι σαν το σημερινό είναι από αυτά που θα κάνουν τη διαφορά. Στα αγωνιστικά, εκτός θα μείνουν οι χαφ Μπράσανατς και Γουακάσο και ο μπακ Ντουάρτε. Σομπρίνο και Καγιέρι θα ξεκινήσουν στην γραμμή κρούσης των Βάσκων.

Από την άλλη μεριά, με ένα γκολ στο 93′ η Βαλένθια κατάφερε να πάρει τη νίκη με 2-1 απέναντι στην Ουέσκα την περασμένη αγωνιστική και κρατήθηκε στο μέσο της βαθμολογίας. Τεράστια είναι η πίεση για τον κόουτς Μαρθελίνο, ο οποίος με αυτό το τρίποντο πήρε παράταση ζωής στον πάγκο. Αν οι «νυχτερίδες» καταφέρουν να μετατρέψουν τις πολλές ευκαιρίες που δημιορυγούν σε περισσότερα γκολ, τότε η ανάκαμψη είναι δεδομένη. Στο αγωνιστικό μέρος, παρελθόν θα αποτελέσει ο φορ Μπατσουαγί, ενώ εκτός παραμένουν οι χαφ Γκέδες, Κοντογμπιά και Κοκλέν, ο εξτρέμ Σολέρ και ο μπακ Γκαγιά. Ροντρίγκο και Σάντι Μίνα θα βρεθούν στην επίθεση των φιλοξενούμενων.

Εκτίμηση: Πρόκειται για μάχη ανάμεσα σε δύο ομάδες που θα διεκδικήσουν ευρωπαϊκό εισιτήριο. Πολύ δυνατή είναι μέσα στην έδρα της η Αλαβές, όμως περιμένω αντίδραση από τη Βαλένθια. Το αφήνω αρχικά στην άκρη. NO BET

Ουέσκα – Μπέτις

Kρατούσε το βαθμό μέσα στην έδρα της Βαλένθια μέχρι το τελευταίο λεπτό η Ουέσκα, όμως σε εκείνο το σημείο δέχτηκε το γκολ και τελικά ηττήθηκε (2-1). Έτσι, η ομάδα του Φρανθίσκο παρέμεινε ουραγός στο -8 από τη σωτηρία της, με τον προπονητή να βρίσκεται σε εξαιρετικά δύσκολη θέση, καθώς δεν έχει καταφέρει να αλλάξει πολλά πράγματα. Η διοίκηση, από τη μεριά της, ψάχνεται για μεταγραφές, όμως αυτό θα έπρεπε να έχει γίνει νωρίτερα. Για σήμερα δεν υπολογίζονται ο χαφ Γκιουρλέρ και ο εξτρέμ Γκαγιάρ.

Η Μπέτις, από την άλλη, εκεί που έδειχνε ότι έχει βρει ρυθμό με τρεις σερί νίκες, τελικά έμεινε στο 1-1 εντός έδρας απέναντι στην Εϊμπάρ και τώρα βρίσκεται στην έκτη θέση. Η ομάδα του Σετιέν είχε πολλά… πάνω κάτω μέσα στον πρώτο γύρο και αν καταφέρει να σταθεροποιηθεί θα διεκδικήσει με αξιώσεις ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο. Στα αγωνιστικά, δεν υπολογίζονται ο στόπερ Σίντνεϊ και ο μπακ Ζούνιορ, ενώ ο Σανάμπρια αναμένεται να σηκώσει το βάρος στην επίθεση των φιλοξενούμενων.

Εκτίμηση: Mάλλον η Ουέσκα έχει αποχαιρετήσει ήδη, αφού το -8 δείχνει πολύ δύσκολο για να καλυφθεί αν δεν αλλάξει κάτι δραματικά. Η Μπέτις εκτός είναι μέτρια, όμως το σημερινό πιστεύω ότι το έχει. 2