Γιουρόπα Λιγκ (Γ’ Όμιλος): Με την πλάτη στον τοίχο η Μπορντό

Aν δεν νικήσει και απόψε η Μπορντό, μένει πολύ πίσω στην υπόθεση πρόκριση.
bordeaux copenhagen

Mε τις αναμετρήσεις Μπορντό – Κοπεγχάγη και Ζενίτ – Σλάβια Πράγας διεξάγεται σήμερα η 2η αγωνιστική του Γ’ Ομίλου του Γιουρόπα Λιγκ. Οι Γάλλοι χρειάζονται οπωσδήποτε νίκη, αλλιώς θα μείνουν από νωρίς με την πλάτη στον τοίχο, όσον αφορά την πρόκριση, ενώ η Ζενίτ θέλει να επαναφέρει τις… ισορροπίες του ομίλου με νίκη απέναντι στην πρωτοπόρο Σλάβια.

Ανάλυση

Μπορντό – Κοπεγχάγη

Κακό ξεκίνημα στο Γιουρόπα Λιγκ πραγματοποίησε η Μπορντό, η οποία ηττήθηκε με 1-0 εκτός έδρας από τη Σλάβια στην πρεμιέρα των ομίλων. Οι Γάλλοι δέχτηκαν το γκολ στο 35′ και από εκεί και πέρα δεν κατάφεραν σε καμία στιγμή του ματς να απειλήσουν. Στο πρωτάθλημα, οι “γιρονδίνοι” προέρχονται από την εκτός έδρας ισοπαλία (0-0) κόντρα στην Ρεμς σε ένα αρκετά ισορροπημένο παιχνίδι που θα μπορούσε εύκολα να έχει γκολ και από τις δύο πλευρές. Πάντως, από τότε που ήρθε στον πάγκο ο Γκόμες δεν έχει ήττα στο πρωτάθλημα, παραμένοντας για τέσσερις αγωνιστικές αήττητη. Στα αγωνιστικά, εκτός θα μείνουν ο μέσος Γιουσούφ και ο φορ Ντε Πρεβίλ, ενώ αρκετές πιθανότητες επιστροφής έχει ο επιθετικός μέσος Καλού. Καμανό, Μπριάν και Κορνέλιους θα βρεθούν στη γραμμή κρούσης της γαλλικής ομάδας.

Από τη μεριά της, η Κοπεγχάγη κατάφερε να πάρει την εντός έδρας ισοπαλία με 1-1 κόντρα στο φαβορί του ομίλου Ζενίτ, όμως βάσει της απόδοσής της θα μπορούσε ακόμα να έχει κατακτήσει και τους τρεις βαθμούς. Οι Ρώσοι προηγήθηκαν στο 44′ με γκολ του Μακ, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο έφερε το ματς στα ίσα με τέρμα του Σωτηρίου, ενώ έχασε και τρεις κλασικές ευκαιρίες να πάρει τη νίκη. Στο πρωτάθλημα, η ομάδα του Σολμπάκεν υπέστη ήττα σοκ από τη Βεντσισέλ με 2-1, δεχόμενη δύο γκολ σε τρία λεπτά (76′-79′), ενώ είχε προηγηθεί από το πρώτο ημίχρονο. Στα αγωνιστικά, δεν υπολογίζονται για σήμερα ο επιθετικός Φίσερ και ο αμυντικός Λούφτνερ, ενώ αμφίβολη κρίνεται οι συμμετοχή του μέσου Κβιστ και του φορ Γουίντ. Κλασικά Ν’ Ντόι και Σωτηρίου θα αποτελέσουν το επιθετικό δίδυμο των Δανών.

Εκτίμηση

Με την πλάτη στον τοίχο θα αγωνιστεί η Μπορντό, όμως το ματς δε θα είναι καθόλου εύκολο. Δεν βλέπω να ανοίγει πολύ το σκορ. 2-3 goals

[image 2]

Zενίτ – Σλάβια Πράγας

Έχασε την ευκαιρία να φύγει με το διπλό από την έδρα της Κοπεγχάγης στην πρεμιέρα του ομίλου η Ζενίτ, καθώς το γκολ που πέτυχε ο Μακ στο 44′ ισοφαρίστηκε από τον Σωτηρίου στο 63′, με το 1-1 να μένει μέχρι το τέλος. Εδώ που τα λέμε, οι Ρώσοι δεν άξιζαν σε καμία περίπτωση ούτε το βαθμό, αφού στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που δημιούργησαν και έχασαν κλασικές ευκαιρίες. Στο πρωτάθλημα, η ομάδα του Σέμακ υπέστη την ήττα με 2-1 (με ανατροπή) από την Ανζί, παρά το γεγονός ότι η αντίπαλός της έπαιζε με 10 παίκτες από το 75′. Σήμερα, η νίκη κρίνεται επιτακτική για να επιστρέψουν οι ισορροπίες του ομίλου και σε αυτήν την προσπάθεια νοκ άουτ θα είναι ο μέσος Νομπόα, ενώ ίσως δούμε για πρώτη φορά βασικό σε ευρωπαϊκό ματς τον Μαρκίζιο. Ο Σατόφ θα ξεκινήσει στην κορυφή της επίθεσης των γηπεδούχων.

Από τη μεριά της, η Σλάβια Πράγας ξεκίνησε ιδανικά την φετινή της πορεία στο Γιουρόπα Λιγκ, επικρατώντας εντός έδρας με 1-0 επί της Μπορντό στην πρεμιέρα.Το γκολ που έκρινε το ματς πέτυχε ο Ζρμχαλ στο 35΄, με το τελικό σκορ να αδικεί τους Τσέχους, οι οποίοι θα μπορούσαν να πετύχουν κι άλλα τέρματα, έχοντας 16 τελικές προσπάθειες! Στο πρωτάθλημα, πάντως, η ομάδα του Τρπισόφσκι ηττήθηκε με 2-1 από την Οστράβα, παρά το γεγονός ότι η αντίπαλος έπαιζε με παίκτη λιγότερο από το 16′. Αρκετές είναι οι απουσίες για σήμερα, αφού εκτός παραμένουν ο αμυντικός Γιουγκάς, οι μέσοι Αλβίρ και Χρομάντα και οι φορ Τέκλ και Μεσάνοβιτς. Με 4-5-1 θα κατεβάσει την ομάδα του ο Τρπισόφσκι, ξεκινώντας τον Μπαλούτα στην κορυφή της επίθεσης.

Εκτίμηση

Μετά την ισοπαλία στην Κοπεγχάγη, η Ζενίτ δεν έχει περιθώρια για νέα απώλεια. Λογικά, οι Ρώσοι μπορούν να πάρουν το ματς, όμως η Σλάβια μπορεί να σκοράρει. 1 & GG