Παναθηναϊκός – Παναιτωλικός

Να επανέλθει στις επιτυχίες θέλει ο Παναθηναϊκός.

Toν αποκλεισμό από τη συνέχεια του Κυπέλλου Ελλάδας γνώρισε μεσοβδόμαδα ο Παναθηναϊκός, ο οποίος ηττήθηκε 0-1 στο ΟΑΚΑ από τον ΠΑΟΚ. Έτσι, μετά και την ήττα 2-0 στην Τούμπα οι “πράσινοι” έχασαν την ευκαιρία να συνεχίσουν στη μόνη διοργάνωση που είχαν ελπίδες κατάκτησής της. Στο πρωτάθλημα, το “τριφύλλι” μετά τη νίκη επί του ΠΑΟΚ (2-0), έχασε 1-0 από την ΑΕΚ με ένα γκολ του Αραούχο στο 8′. Η ομάδα του Γιώργου Δώνη παραμένει στην 4η θέση, έχοντας εξασφαλίσει την παρουσία της στα play off και θα προσπαθήσει -μέσω προσφυγής στην UEFA- να σβήσει την ευρωπαϊκή ποινή της, όμως αυτό είναι δύσκολο να επιτευχθεί. Στο αγωνιστικό μέρος, τραυματίας είναι ο Ινσούα και τιμωρημένοι οι Σένκεφελντ και Γιόχανσον. Κανονικά στην αποστολή θα βρεθούν οι Νατζ και Δώνης.

Τζάμπα έχασε δύο βαθμούς ο Παναιτωλικός από το Βόλο την περασμένη αγωνιστική, μένοντας στο εντός έδρας 1-1. Οι Αγρινιώτες προηγήθηκαν στο 42′ με τον Μουνιέ (πρώην Παναθηναϊκός), όμως οι Βολιώτες ισοφάρισαν στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων μετά από ολιγωρία της άμυνας των γηπεδούχων. Έτσι, η ομάδα του Χάβου παραμένει προτελευταία στη βαθμολογία και σίγουρα θα παίξει στo γκρουπ του υποβιβασμού. Την ερχόμενη Τετάρτη έρχεται ξανά στο ΟΑΚΑ για να αντιμετωπίσει την ΑΕΚ, στη ρεβάνς του 1-1 για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας. Για σήμερα, εκτός παραμένουν οι τραυματίες Αριγίμπι, Λιάβας, Λουσέρο, Παρράς, Γιαννιώτης, Κνετ και Μαρσιάλ και ο τιμωρημένος Τζανακάκης.