Χολστάιν Κίελ – Σαν Πάουλι

Άνετοι οι γηπεδούχοι, "καίγονται" οι φιλοξενούμενοι.
holsteinkiel stpauli    betmasters

Στο πολύ χαλαρό η Χολστάιν Κίελ επικράτησε 2-0 επί της Καρλσρούης εκτός έδρας. Και τα δύο γκολ ήρθαν στο πρώτο ημίχρονο με τους Ρέεζε στο 26′ και Πόρατ στο 31′ να δίνουν τη νίκη στην ομάδα τους μετά από τέσσερα ματς χωρίς τρίποντο. Βέβαια, τα περισσότερα από αυτά ήταν ισοπαλίες, αφού η Χολστάιν μετρά μόλις μια ήττα στα τελευταία οκτώ παιχνίδια της. Παρ’ όλα αυτά, εντός έδρας δείχνει να πονάει, καθώς έχει να επικρατήσει από τον περασμένο Οκτώβριο (2-1 τη Μπόχουμ) και επιθυμεί να αλλάξει αυτήν τη νοοτροπία άμεσα. Αμφίβολος είναι ο νεοφερμένος φορ Ρέεζε που είναι άρρωστος, όμως επιστρέφει ο επιθετικός Σέρα.

Η Σαν Πάουλι το πάλεψε εντός έδρας απέναντι στη Στουτγάρδη και κατάφερε να αποσπάσει ισοπαλία 1-1. Λίγα πράγματα στο πρώτο ημίχρονο, ενώ στην επανάληψη οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 51′ με τον Φέερμαν. Στη συνέχεια κλείστηκαν και στο 81′ οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν, με το αποτέλεσμα να παραμένει μέχρι τέλους. Έτσι, η ομάδα του Λουχουκάι παραμένει για 9 σερί ματς χωρίς τρίποντο, έχοντας βρεθεί μόλις στο +1 από την θέση των μπαράζ και στο +2 από τον υποβιβασμό. Οι φιλοξενούμενοι ψάχνουν απόψε μια καλή εμφάνιση που θα τους δώσει ώθηση για τη συνέχεια, όμως εκτός έδρας δεν πάνε καθόλου καλά. Αμφίβολη είναι η συμμετοχή του αμυντικού Όστιγκαρντ και του μεσοαμυντικού Σόμποτα, ενώ σίγουρα εκτός παραμένει ο αμυντικός Λόρενς.