Ίντερ – Μίλαν

Όποια κι αν είναι η κατάσταση των δύο ομάδων το ντέρμπι είναι... ντέρμπι.
inter mila    betmasters

Eπιτέλους νίκη για την Ίντερ! Την περασμένη αγωνιστική επικράτησε 2-0 στην έδρα της Ουντινέζε και έβαλε τέλος στο σερί τριών ισοπαλιών με το ίδιο σκορ (1-1). Μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα ήταν ο Λουκάκου, ο οποίος πέτυχε και τα δύο γκολ της ομάδας του (64′, 71′). Οι “νερατζούρι” είδαν με μεγάλη χαρά τη Γιουβέντους να χάνει εχθές στη Βερόνα και απόψε με νέο τρίποντο μπορούν να την πιάσουν στην κορυφή. Την Τετάρτη η ομάδα του Κόντε υποδέχεται τη Νάπολι στον πρώτο αγώνα της ημιτελικής φάσης του κυπέλλου, ενώ για το σημερινό ντέρμπι ο έμπειρος τεχνικός ξεκαθάρισε πως καμία σημασία  δεν έχει η διαφορά των 19 βαθμών σε τέτοιου είδους ματς. Στα αγωνιστικά, τιμωρημένοι είναι ο φορ Λαουτάρο Μαρτίνεζ, ο τερματοφύλακας Μπέρνι και ο στόπερ Μπαστόνι. Αμφίβολη είναι η συμμετοχή του βασικού γκολκίπερ Χαντάνοβιτς, ενώ σίγουρα εκτός παραμένει ο μέσος Γκαλιαρντίνι.

Στο 1-1 έμεινε εντός έδρας με τη Βερόνα η Μίλαν την περασμένη αγωνιστική, βάζοντας τέλος στο σερί πέντε νικών σε πρωτάθλημα και κύπελλο. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 13′ με τους “ροσονέρι” να ισοφαρίζουν στο 29′ με φάουλ του Τσαλχάνογλου. Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι, όμως στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων πέρασε ως αλλαγή ο 18χρονος Ντάνιελ Μαλντίνι, γιος του Πάολο και εγγονός του Τσέζαρε. Πραγματικά ιστορική στιγμή! Η έλευση του Ιμπραΐμοβιτς τον Ιανουάριο έχει μεταμορφώσει την ομάδα του Πιόλι και πλέον παίζει δυνατά για ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο και σήμερα θα προσπαθήσει να πάρει θετικό αποτέλεσμα στο ντέρμπι απέναντι στη μισητή συμπολίτισσα. Στο αγωνιστικό μέρος, επιστρέφει στην ενδεκάδα ο μέσος Μπενασέρ, ενώ τραυματίες είναι ο στόπερ Λέο Ντουάρτε και ο μέσος Κρούνιτς.