Έβερτον – Κρίσταλ Πάλας

Λιγοστή αλλά όχι και ανύπαρκτη η δράση στην Πρέμιερ Λιγκ, με την Έβερτον να υποδέχεται την Κρίσταλ Πάλας.
everton crystalpalace

Το γεγονός ότι η αύρα του συλλόγου έχει αλλάξει σε κάθε επίπεδο με την πρόσληψη του Κάρλο Αντσελότι δεν φαίνεται μόνο από τα αποτελέσματα αυτά καθ’ αυτά, αλλά και με τον τρόπο που αυτά επιτυγχάνονται. Αυτό αποδείχθηκε με τρανό τρόπο κόντρα στη Γουότφορντ και μάλιστα εκτός έδρας, επικρατώντας 3-2. Στο 42’ ήταν πίσω στο σκορ με 2-0, στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους πέτυχε δύο γκολ και ισοφάρισε σε 2-2, αλλά στο 71’ έμεινε με 10 παίκτες. Ε και; Πάλι στις καθυστερήσεις κατάφερε να πετύχει και τρίτο γκολ, παίρνοντας ένα σπουδαίο τρίποντο που τη φέρνει κοντά στα ευρωπαϊκά εισιτήρια. Μόλις μία στα τελευταία 10 ματς (από τη Μάντσεστερ Σίτι εκτός έδρας). Τιμωρημένος ο Ντελφ.

Αναμενόμενα πολύ σκληρό και πολύ λεπτών ισορροπιών το ματς της Κρίσταλ Πάλας εντός έδρας κόντρα στη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ, που θα κρινόταν στο ένα λάθος και στη μία στιγμή. Αυτό έγινε στο 58’, όταν ο τερματοφύλακας της Πάλας, Γκουάιτα, υπέπεσε σε μεγάλο σφάλμα, οδηγώντας ουσιαστικά την ομάδα του στην ήττα με 1-0. Γενικότερα και προβλέψιμα, είχε την κατοχή της μπάλας και την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά της έλειπε το κάτι παραπάνω στο μεσοεπιθετικό κομμάτι του παιχνιδιού. Μεγάλη η αμυντική της αδυναμία, καθώς μετράει 9 σερί ματς στα οποία δέχθηκε γκολ. Έξι σερί ματς χωρίς νίκη, μόλις μία νίκη στα τελευταία 10, το ακριβώς αντίθετο δηλαδή από την Έβερτον.